Reklama

Ważne zmiany dla emerytów. W listopadzie wielu seniorów czeka niespodzianka

ZUS zmienia terminy wypłaty emerytury. Wszystko za sprawą wypadających w listopadzie dni wolnych oraz świąt. Niektórych seniorów czeka jednak niespodzianka. Podczas gdy na konta wielu wpłynęły w jednym miesiącu aż dwie emerytury, inni pieniądze otrzymają znacznie szybciej. Oto listopadowy harmonogram wypłaty świadczeń.

ZUS zmienia terminy wypłaty emerytur. Oto co czeka seniorów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada swój z góry ustalony harmonogram wypłaty emerytur. Świadczenia wypłaca seniorom w stałe dni miesiąca, a każdy emeryt otrzymuje swoją emeryturę w dniu określonym w decyzji o jej przyznaniu. Tego dnia pieniądze zostają wysłane do niego pocztą lub przelane na konto bankowe, w zależności od tego, na jaką opcję się zdecyduje.

Zgodnie ze standardowymi procedurami możliwymi terminami wypłaty emerytur z ZUS są 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Kiedy jednak dzień wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny lub święto, wówczas konto seniora zostaje zasilone nieco wcześniej. Taka sytuacja czeka wielu emerytów w listopadzie.

Reklama

Zobacz również: Jak ponownie przeliczyć emeryturę lub rentę? ZUS tłumaczy, jaki dokument złożyć

Kiedy emerytura w listopadzie?

Z przyspieszeniem terminu wypłaty emerytur seniorzy mieli do czynienia już w października. Wówczas 1. dzień tego miesiąca wypadał w niedzielę, co sprawiło, że pieniądze z ZUS trafiły do emerytów otrzymujących świadczenie w tym dniu jeszcze 29 września. 15 października był natomiast dniem wyborów, przez co emeryci i renciści odebrali swoje pieniądze 13 października.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce również w listopadzie. Terminy wypłat świadczenia z ZUS przypadają w listopadzie w:

  • 1. dzień miesiąca - środa (Wszystkich Świętych),
  • 5. dzień miesiąca - niedziela,
  • 6. dzień miesiąca - poniedziałek,
  • 10. dzień miesiąca - piątek,
  • 15 dzień miesiąca - środa,
  • 20. dzień miesiąca - poniedziałek,
  • 25. dzień miesiąca - sobota.

Seniorzy, którzy emeryturę otrzymują 1. dnia miesiąca wypłatę dostali jeszcze 31 października. W jednym miesiącu mogli więc liczyć na dwa świadczenia. Emeryci zwyczajowo odbierający pieniądze 5. dnia miesiąca w listopadzie emeryturę powinni otrzymać już w piątek, 3 listopada. Ci, którzy świadczenie pobierają 25. dnia miesiąca tym razem otrzymają je 24 listopada, w piątek. Wszystko z uwagi na fakt, iż standardowy termin wypłaty wypadnie w dzień wolny do pracy.

Zobacz również: Spadnie liczba osób uprawnionych do pobierania "czternastki"? Ekspert nie ma złudzeń

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy