Wielkanoc na Podkarpaciu: kolorowe Turki

Turki to świąteczny zwyczaj, jakiego nie spotkacie nigdzie indziej w Polsce. Warto też poznać inne atrakcje regionu, który jest ostoją ludowych tradycji.

Oddział Turków z Leżajska
Oddział Turków z LeżajskaKrzysztof ChojnackiEast News

Skąd wziął się ten zwyczaj?

W Wielki Piątek strażnicy zwani Turkami zaciągają wartę przy grobie Jezusa i pełnią ją do rezurekcji.

W Wielką Niedzielę chodzą po ulicach  i domach. Legenda wiąże podkarpackie Turki  z odsieczą wiedeńską Jana III Sobieskiego w 1683 r. Wracający z wojny żołnierze mieli zaciągnąć wartę przy grobie Chrystusa w zdobycznych tureckich strojach, dziękując za ocalenie. Dwa tygodnie po świętach na Podkarpaciu odbywa się kolorowa regionalna Parada Straży Wielkanocnych. W tym roku organizuje ją gmina Dębica 5 maja. Informacje: Ośrodek Pustyna w Dębicy, tel. 14 67 04 827. 

Grupa leżajskich turków
Grupa leżajskich turków123RF/PICSEL

Turki w Radomyślu nad Sanem

W Radomyślu nad Sanem strażnicy Grobu Pańskiego noszą charakterystyczne, orientalne czapki  z piórami i wyglądają jak żołnierze tureccy z połowy XIX wieku. Prawdopodobnie strój ten został przeniesiony przez Polaków pielgrzymujących w tym czasie do Ziemi Świętej. Grobu Chrystusa strzegły tam wówczas tureckie służby porządkowe. W Wielką Niedzielę tuż po północy Turki przemierzają miasto z orkiestrą, budząc ludzi i obwieszczając Zmartwychwstanie Pańskie.

Leżajsk, Bazylika Zwiastowania Marii Panny
Leżajsk, Bazylika Zwiastowania Marii Panny123RF/PICSEL

Leżajsk

Od Wielkiego Piątku leżajskie Turki pełnią straż  przy Grobie Pańskim. Miasto organizuje także własną paradę straży grobowych. W Leżajsku zobaczycie cenne zabytki, np. słynny klasztor bernardynów. Na południe od rynku znajduje się cmentarz żydowski z macewami (płytami nagrobnymi). Często przyjeżdżają tutaj chasydzi, by modlić się przy grobie rabina i cadyka Elimelecha Weis-sbluma. Informacja turystyczna: 17 787 70 67.

Medynia Głogowska
Wielkanocne Turki odbywają się w pobliskiej Żołyni, natomiast całoroczną atrakcją jest tutaj tradycyjna Zagroda Garncarska. Możesz zapisać się na zajęcia i warsztaty - pod okiem garncarzy nauczysz się toczyć naczynia na kole, rzeźbić w glinie oraz wypalać ceramikę  w piecu. Informacja telefoniczna: 17 226 23 23.

Zagroda garncarska we wsi Medynia Glogowska
Zagroda garncarska we wsi Medynia GlogowskaKrzysztof ChojnackiEast News
Zamek Rejów w Przecławiu
Zamek Rejów w PrzecławiuKrzysztof ChojnackiEast News

Zamki i pałace okolicy: Przecław
Zamek zbudował tutaj  w XVI w. ród Ligęzów. Potem jego właścicielem był m.in. prawnuk Mikołaja Reja, Władysław Rey. Obecnie jest tu hotel i restauracja. Info: www.zamekprzecław.pl.

Zameczek Tarnowskich w Rzemieniu
Zameczek Tarnowskich w RzemieniuKrzysztof ChojnackiEast News

Zamki i pałace okolicy: Rzemień

Zamek książęcy na wyspie nad Wisłoką. Można tu zwiedzić późnogotycką wieżę obronną oraz pałac z 1869 r. Info: www.zamekrzemien.pl.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas