Reklama

Reklama

​Wira z Powstania, George Szlachetko i Danuta "Wira" Szlachetko

Danuta miała dziesięć lat, kiedy na Warszawę spadły pierwsze bomby, jako czternastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a jako piętnastolatka poszła do powstania. Wtedy to stała się "Wirą". Wtedy też zginęła jej najbliższa rodzina: matka, ojciec i starsza siostra.

Od tamtych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat, a ona nadal pamięta te ogłuszające dni i płonące noce. Obrazy, dźwięki, zapachy. Śmierć była wszędzie, ale życie miało niepowtarzalny smak. To był czas zawieszony, pełen krwi, ognia i ruin miasta, które odchodziło w przeszłość.

Po latach powie synowi, że powstanie towarzyszyło jej potem każdego dnia dorosłego życia.

Po kapitulacji powstania Wira trafiła do obozu przejściowego, a stamtąd do obozu w Oberlangen, w Niemczech. Został on wyzwolony przez żołnierzy I Dywizji Pancernej generała Maczka, a szesnastoletnia dziewczyna stanęła wobec decyzji, co dalej. Wtedy zdecydowała się na rozpoczęcie nowego, niełatwego rozdziału życia na obczyźnie.

Reklama

W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie "obcym elementem".

W 2015 - już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.

"Postanowiłem napisać tę książkę w pierwszej osobie, ponieważ jest w całości oparta na setkach godzin rozmów z moją matką. O powstaniu warszawskim napisano wiele książek, lecz ta jest opowieścią bardzo osobistą. Starałem się pisać, w pełni odwołując się do doświadczeń matki, jej myśli i emocji. Tamte wydarzenia są tak żywe w jej pamięci, jakby rozgrywały się teraz" - mówi George Szlachetko.

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do ekranizacji książki "WIRA z Powstania".

Spotkanie z Danutą "Wirą" Szlachetko: 9 sierpnia 2016 r. (wtorek), godz. 18.00, Muzeum Powstania Warszawskiego.

WIRA z Powstania. Wspomnienia, George Szlachetko i Danuta "Wira" Szlachetko. Przełożyła: Małgorzata Maruszkin. Konsultacja wydania polskiego: prof. Wojciech Wolski. Wydawnictwo WAB. Premiera: sierpień 2016.

 

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje