Władimir Putin z dumą nosi tę wstążkę. W innych państwach jest zakazana

Władimir Putin podczas ważnych uroczystości wojskowych z dumą nosi na piersi charakterystyczną pomarańczowo-czarną wstążkę. Przypinka, nawiązująca do Orderu św. Jerzego, w niektórych państwach jest uważana za symbol imperializmu i wyjątkowego okrucieństwa Rosjan. W Gruzji i na Ukrainie jej noszenie zostało zakazane.

Władimir Putin chętnie nosi tę wstążkę. W innych krajach to symbol piętna i niewoli
Władimir Putin chętnie nosi tę wstążkę. W innych krajach to symbol piętna i niewoliMikhail SvetlovGetty Images

Władimir Putin zwykł pojawić się podczas uroczystości państwowych z przypiętą do ubrania pomarańczowo-czarną wstążką. Symbol ten od wielu lat budzi na świecie duże kontrowersje. Uznaje się go za symbol imperialistycznych dążeń Rosji. Oto historia ulubionej przypinki prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Symbolizuje ogień i dym. Kontrowersyjna przypinka ma niechlubną historię

Wstążka św. Jerzego, którą Władimir Putin tak chętnie nosi, związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń wojskowych w Rosji, Orderem św. Jerzego. To szczególne wyróżnienie wojskowe otrzymywali najbardziej zasłużeni w boju żołnierze. Barwy orderu miały symbolizować ogień i dym, który pozostawia za sobą rosyjska armia na wrogich terenach.

Order św. Jerzego wręczano od 1769 do 1917 roku. Po likwidacji Cesarstwa Rosyjskiego odznaczenie zostało zniesione. W czasach ZSRR wyróżnienie przywrócono, lecz jego nazwę zmieniono na Order Chwały, ponieważ władze nie chciały nawiązywać do postaci religijnej. Pierwotna nazwa została przywrócona po rozpadnie ZSRR.

Pomarańczowo-czarny symbol jest w wielu krajach uznawany za wyjątkowo kontrowersyjny. Dlaczego?
Pomarańczowo-czarny symbol jest w wielu krajach uznawany za wyjątkowo kontrowersyjny. Dlaczego? Mikhail SvetlovGetty Images

Władimir Putin chętnie nosi tę wstążkę. W innych krajach to symbol piętna i niewoli

W 2005 r. władza zapoczątkowała nową tradycję. Uznano wówczas wstążkę, nawiązującą do Orderu św. Jerzego za symbol zwycięstwa nad Niemcami podczas II wojny światowej. Przed narodowym Dniem Zwycięstwa, który wypada 9 maja, na ulicach rosyjskich miast rozdawano charakterystyczne przypinki. Symbol spodobał się obywatelom. Obecnie pomarańczowo-czarna wstążka jest niezwykle popularna, szczególnie na przełomie kwietnia i maja. W 2015 rozdano aż 10 milionów sztuk wstążek.

Władimir Putin - jeden z inicjatorów powrotu wstążki do przestrzeni publicznej - nosi ją z dumą. Pomarańczowo-czarny symbol jest jednak w wielu krajach uznawany za wyjątkowo kontrowersyjny. Dlaczego?

Poza Rosją wstążka św. Jerzego uznawana jest za symbol rosyjskiego imperializmu. W przeszłości orderem św. Jerzego odznaczani byli bowiem wojskowi, którzy wykazywali się szczególnym  okrucieństwem podczas podbijania terenów. Państwo nagradzało ich za akty przemocy. Przywrócenie tego kontrowersyjnego znaku i czczenie go podczas uroczystości państwowych uważane jest za niepoprawne.

Pomarańczowo-czarna przypinka zakazana jest w państwach, które musiały zmagać się z rosyjskim najeźdźcom m.in. w Gruzji i w Ukrainie (za noszenie przypinki grożą kary finansowe). W Mołdawii oraz w Białorusi także podchodzi się do niej z rezerwą - nie jest mile widziana w przestrzeni publicznej.

***
Zobacz również:

Specjalny pokój dla uchodźców. Mogą odpocząć bez obaw© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas