Wycieczka do Rzymu: Co warto zobaczyć?

To jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Zwłaszcza wiosną, gdy świeża zieleń ozdabia jego ulice, a powietrze pachnie kwiatami. Na zwiedzenie wszystkiego, co należałoby w Rzymie zobaczyć, nawet miesiąc wydaje się za mało. Jednak będąc w Wiecznym Mieście, choćby kilka dni, można już poczuć jego niepowtarzalną atmosferę i obejrzeć najsławniejsze zabytki starożytności i renesansu.

Koloseum to jedna z najważniejszych atrakcji Rzymu
Koloseum to jedna z najważniejszych atrakcji Rzymu123RF/PICSEL

Być w stolicy dawnego Imperium Rzymskiego i nie widzieć Koloseum? Nikt z turystów nie pozwoliłby sobie na takie zaniedbanie. Gdy wychodzimy ze stacji metra "Colosseo", wielka, eliptyczna, mająca 4 kondygnacje budowla, wyrasta tuż przed nami.

Musimy się liczyć z tym, że trochę postoimy w kolejce, gdyż chętnych do zwiedzania jest zwykle dużo. Koloseum powstało na zlecenie cesarza Wespazjana, lecz dopiero jego syn, Tytus, dokonał w 80 r. uroczystego otwarcia. W studniowych igrzyskach zginęło wówczas 900 gladiatorów i 5000 dzikich zwierząt.

Tradycja mówi, iż na arenie zabijano również chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli oraz odbywającą się tu w Wielki Piątek Drogą Krzyżową pod przewodnictwem papieża.

Po obejrzeniu amfiteatru wystarczy przejść przez Łuk Konstantyna Wielkiego i podążyć na Forum Romanum, które niegdyś stanowiło centrum życia miasta. Choć miejsce to było przez wieki systematycznie niszczone, to nadal można tam podziwiać pozostałości starożytnych świątyń i monumentów.

Potęga papiestwa

Na terenie Rzymu znajduje się miniaturowe państwo kościelne z siedzibą Ojca Świętego - Watykan. Do Placu św. Piotra, na którym wznosi się słynna bazylika, wiedzie malownicza Via Conzilliazione. Zdążają nią rzesze pielgrzymów i turystów.

Wedle tradycji, świątynia stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra - jego grób znajduje pod głównym ołtarzem. Miejsce spoczynku papieża Jana Pawła II to kaplica św. Sebastiana (druga w prawej nawie).

Watykan to także sławne Muzea Watykańskie, gdzie zgromadzono wspaniałe zbiory sztuki, w tym obrazy takich mistrzów jak Leonardo da Vinci czy Caravaggio.

Można tam też podziwiać wspaniałe apartamenty papieży Aleksandra VI Borgii i Juliusza II. Część ekspozycji stanowi Kaplica Sykstyńska z urzekającymi freskami, m.in. "Sądem Ostatecznym" Michała Anioła.

Magiczne miejsca Rzymu

Miasto na siedmiu wzgórzach to nie tylko antyczne ruiny i monumentalne świątynie. Rzym jest pełen uroczych zaułków, przepięknych placów i fontann. Na Placu Hiszpańskim życie nie zamiera ani na chwilę. A to wszystko z powodu legendarnych wręcz schodów, łączących plac z kościołem Trinità dei Monti.

To największe wolnostojące schody świata. Liczą sobie 138 stopni, podzielonych jakby na 3 rozszerzające się ku dołowi tarasy. Ten trójdzielny podział ma nawiązywać do symboliki Trójcy Świętej. Schody najpiękniej wyglądają właśnie w kwietniu i maju, kiedy są ozdobione kwiatami. Naprzeciwko nich znajduje się słynna kawiarnia "Antico Caffe Greco", w której bywali Mickiewicz i Słowacki.

Z Placu Hiszpańskiego kierujemy się na ulicę najdroższych butików - Via Condotti, a następnie na Piazza Colonna. Stąd już niedaleko do małego placyku, gdzie zachwycony wędrowiec staje przed prawdziwym arcydziełem - Fontanną di Trevi.

Ten niezwykły barokowy wodotrysk oszałamia nie tylko migocącymi w słońcu kaskadami wody, ale też sugestywną kompozycją rzeźb. Centralną postacią jest Neptun, otaczają go m.in. alegorie 4 pór roku. Światową sławę di Trevi zawdzięcza też scenie z filmu Federica Felliniego "Słodkie życie", w której Anita Ekberg kąpie się w fontannie.

Warto również zobaczyć ją wieczorem, jest wówczas wspaniale oświetlona. Będąc w tej okolicy trzeba koniecznie dotrzeć do Panteonu - świątyni wszystkich bogów z II w., a obecnie kościoła. Na szczycie jego kopuły znajduje się centralny otwór, tzw. oko o średnicy 9 m, oświetlający wnętrze, wypełnione grobowcami królów i słynnych artystów.

Panteon mieści się na uroczym Piazza della Rotonda, przy którym znajduje się mnóstwo kawiarenek i restauracji. Po trudach zwiedzania warto usiąść w jednej z nich i spróbować pysznych włoskich lodów i aromatycznego espresso.

Praktyczne rady dla turystów

Dojazd do Koleseum - najlepiej metrem linii B; czynne 8.30-19.15 (w tych godzinach - od ost. niedzieli marca do 30 sierpnia). Bilet. norm. - 12 euro, ulg. - 7,50 euro.

Muzea Watykańskie - dojazd: najłatwiej z dworca Termini metrem A (kierunek Battistini, przystanek Ottaviano - San Pietro) i autobusami 40 i 64. Bil. norm. - 16 euro, ulg. - 8. Otwarte: pon.-sob. (9-18) oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (9-14). Wstęp wolny.

Marta Urbańska

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas