Wyjeżdżasz na wakacje? Uważaj. Włamywacze tylko na to czekają

W sezonie wakacyjnym rokrocznie obserwuje się wzmożoną ilość kradzieży. Zachętą dla włamywaczy jest opuszczanie mieszkań czy domów na dłuższy okres. Okazuje się, że atrakcyjna jest dla nich nie tylko gotówka, biżuteria czy elektronika. Co ginie najczęściej i w jakich regionach Polski obserwuje się najwięcej włamań?

Najwięcej kradzieży obserwuje się rokrocznie w okresie wakacyjnym
Najwięcej kradzieży obserwuje się rokrocznie w okresie wakacyjnym 123RF/PICSEL

Latem, kiedy zdecydowana większość Polaków decyduje się na dłuższy urlop wypoczynkowy i wyjazd wakacyjny, złodzieje mają ręce pełne roboty. Podaje się, że to właśnie wtedy dochodzi do największej ilości kradzieży - m.in. w miejscowościach turystycznych, jak i włamań do domów oraz mieszkań. Wiele mówi się ostatnimi czasy o podstępach włamywaczy - np. znakowaniu mieszkań, o czym pisaliśmy niedawno. Wystarczy jeden mało rzucający się znak napisany na ścianie lub zostawiony na wycieraczce, by wiedzieć, które mieszkanie stoi puste.

Do ilu kradzieży dochodzi w Polsce rocznie?

Najwięcej zarejestrowanych włamań oraz kradzieży obserwowano na początku XXI wieku - było ich wówczas rocznie ponad 300 tys. Potem częstotliwość ta zaczęła spadać, a w roku 2007 osiągnęła rekordowo niski poziom - 65,5 tys. Rabunki spotęgowała potem jednak pandemia - liczba skoczyła znów do 70 tys. rocznie.

Statystyki Komedy Głównej Policji podają, że w roku 2021 w całej Polsce zanotowano 71 625 przypadków kradzieży, z czego najwięcej w województwach:

  • śląskim (10 370)
  • mazowieckim (9969)
  • dolnośląskim (9845)

Najmniej oblegane przez złodziei województwa to z kolei podkarpackie i podlaskie.

Włamywacze wynoszą zwykle rzeczy, które są w stanie łatwo przenieść. Oprócz gotówki i biżuterii kradną też elektronikę, opony oraz sprzęt sportowy
Włamywacze wynoszą zwykle rzeczy, które są w stanie łatwo przenieść. Oprócz gotówki i biżuterii kradną też elektronikę, opony oraz sprzęt sportowy123RF/PICSEL

Co najczęściej kradną złodzieje w Polsce?

Włamywacze jako cel obierają obiekty, do których łatwo jest się dostać. Do mieszkań czy domów wchodzą zwykle przez słabo zabezpieczone drzwi czy okna, a do piwnic przez zerwanie kłódki. Szukają tam przede wszystkim rzeczy cennych, a jednocześnie łatwych do przeniesienia.

Podaje się, że najatrakcyjniejszym łupem dla złodziei jest mała elektronika (smartfony, tablety, laptopy), biżuteria, gotówka, ale również elektronarzędzia (wiertarki, wkrętarki), koła i opony samochodowe czy sprzęt sportowy (rowery, narty).

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?

Przed kradzieżą czy włamaniem niekiedy ciężko jest się ustrzec. Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko włamania i nie narazić się na gigantyczne straty? Przede wszystkim wzmocnić zabezpieczenia antywłamaniowe (alarm, solidne zamki), a także wykupić polisę, dzięki której będzie można starać się od wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie sprawi, że poszkodowany będzie mógł odzyskać pieniądze, które zapłacił za przedmioty skradzione z domu, mieszkania, garażu, piwnicy czy komórki lokatorskiej.

„Zbliżenia”. Krzysztof Skiba: Humor i energię odziedziczyłem po mamieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas