Reklama

Wymień te banknoty do 14 stycznia 2023. Później nie zapłacisz nimi w żadnym sklepie

Od niedzieli 1 stycznia br. w Chorwacji obowiązującą walutą stało się euro. Dotychczasowe kuny obecnie są stopniowo zastępowane. Na razie w Chorwacji można płacić zarówno w euro, jak i w kunach. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami obie waluty będą używane jednocześnie tylko przez okres dwóch tygodni. Ten czas już niedługo się kończy.

Chorwacja zmieniła walutę. Niedługo kończy się okres przejściowy

Chorwacja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Wiele osób jeździ tam regularnie. W związku z popularnością tego miejsca wypoczynku, polska ambasada opublikowała komunikat w sprawie zmiany waluty w Chorwacji. 

- Z dniem 1 stycznia 2023 roku walutą obowiązującą w Chorwacji stanie się euro. Po wprowadzeniu euro płatności w kunach będą możliwe wyłącznie w dwutygodniowym okresie przejściowym tj. od 1 stycznia 2023 do 14 stycznia 2023, do godz. 24:00. Przy czym reszta będzie wydawana już wyłączenie w euro, wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro - napisano w oświadczeniu.

Reklama

To oznacza, że od 15 stycznia 2023 roku w Chorwacji płacić będzie można już wyłącznie w euro. Ambasador ponagla osoby, które w swoich portfelach mają jeszcze starą chorwacką walutę - kuny. Już niedługo wymiana tych banknotów będzie znacząco utrudniona. Warto więc zdecydować się na ten krok przed zakończeniem wspomnianego okresu przejściowego.

Zobacz również: Chorwacja: Kuna odchodzi, euro nadchodzi

Czy wymiana kun na euro po 14 stycznia będzie niemożliwa?

Jednocześnie przedstawiciele ambasady w oficjalnym komunikacie zaznaczają, że do końca roku 2023 w Chorwacji będzie można wymienić kuny na euro. Takie transakcje będą jednak możliwe tylko w kilku wybranych miejscach.

- W okresie 12 miesięcy od wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty - tj. do końca 2023 roku - wymiany kun na euro w Chorwacji (wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro) będzie można dokonać w banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.) - możemy przeczytać w komunikacie. 

Ambasada dodaje, że wymiana kun na euro nie będzie obciążona żadną prowizją. Z kolei od 1 stycznia 2024 roku wymiany kuny na euro w Chorwacji będzie można dokonać wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim. 

Czy w Polsce możliwość wymiany kun również zostanie wydłużona? Ambasada niestety nie dotarła do informacji na ten temat. - Prosimy kontaktować się z bankami lub kantorami w Polsce - zaznaczono. 

Zobacz również: Chorwaci ruszyli z wymianą pieniędzy. Policja ostrzega przed oszustwami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Izabela Kuna | waluta euro | Chorwacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy