Wypłacasz dużą gotówkę w banku? Twoje konto może zostać zablokowane na kilkanaście godzin
Od 1 czerwca br. instytucje finansowe, takie jak np. banki mają obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, ale jeśli o tym zapomnimy podczas próby wypłaty pieniędzy w banku, nasz rachunek zostanie zablokowany na kilkanaście godzin.
Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL ma ochronić przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych i zwiększać bezpieczeństwo w tym zakresie. Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie się przed skutkami kradzieży tożsamości, takimi jak np. wzięcie kredytu na skradzione dane.
Z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL może skorzystać każda, pełnoletnia osoba posiadająca numer PESEL. Zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia można dokonać na portalu mObywatel.gov.pl, a usługa jest bezpłatna.
Co istotne - po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można z niego korzystać, np. podczas załatwiania spraw urzędowych, wizyt u lekarza, kupna leków na receptę czy kupna biletów lotniczych.
Jak długo trzeba czekać na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL?
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec - trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin.
Dzięki usłudze "Zastrzeż PESEL" w aplikacji można zadecydować o jego statusie. Dostępne są dwie opcje, które pozwalają na:
- bezterminowo cofnąć zastrzeżenie - oznacza, że nasz PESEL przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy,
- czasowo cofnąć zastrzeżenie - w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by ponownie włączyć ochronę.
Jeśli bezterminowo cofnie się zastrzeżenie numeru PESEL, na zmianę statusu zastrzeżenia trzeba będzie poczekać. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku zastrzeżonego numeru PESEL i potrzeby wypłacenia gotówki z banku.
Jeśli udamy się do banku, posiadając zastrzeżony numer PESEL, a kwota, którą chcemy wypłacić, przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 12900 zł, to bank zablokuje możliwość wypłacenia pieniędzy na 12 godzin.
W związku z powyższym, jeśli planujemy wypłacić z banku ponad 12900 zł, to przed złożeniem dyspozycji wypłaty powinniśmy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Po 30 minutach można go ponownie zastrzec.
Należy pamiętać, że limit trzykrotność minimalnego wynagrodzenia nie dotyczy wypłat w bankomacie i dyspozycji przelewów.
"Przerwy w zmianie statusu PESEL pomagają utrzymać bezpieczeństwo naszych danych i zapobiegają nadużyciom. Dzięki nim mamy pewność, że każda zmiana jest dobrze przemyślana i że nasze dane są chronione. W ten sposób tworzymy bezpieczny, nowoczesny i przyjazny system, który ułatwia życie obywatelom" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Warto wiedzieć: Miliony Polaków muszą wymienić swoje dowody. Jak złożyć wniosek?