Wypłaty emerytur w marcu. Niektórzy mogą liczyć na trzykrotną wypłatę świadczenia

Opracowanie Tomasz Kromp

Seniorzy zastanawiający się, kiedy nastąpią wypłaty emerytur w marcu, mogą się pozytywnie zaskoczyć. Niektórzy mogą liczyć na wypłatę trzech świadczeń. Dotyczy to jednak osób, które zwykle dostają emeryturę 1. dnia miesiąca. Kiedy konkretnie odbywają się wypłaty? Odpowiadamy.

Kiedy wypłaty emerytur w marcu?
Kiedy wypłaty emerytur w marcu?Marek BAZAK/East NewsEast News

Kiedy wypłaty emerytur w marcu 2024?

Zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłacają emerytury w te same dni. Emeryci otrzymują przelewy świadczeń z ZUS lub KRUS 1, 5, 6, 10, 15, 20 bądź 25. dnia miesiąca. Jeżeli rzeczony dzień wypada w święto lub weekend, to wówczas seniorzy mogą liczyć na wcześniejszy przelew.

W marcu na wcześniejszej wypłaty emerytury będą mogły oczekiwać osoby, które zwykle otrzymują świadczenie 10. dnia miesiąca. Co ciekawe, jeśli ktoś otrzymuje emeryturę w 1. dzień miesiąca, to w marcu otrzyma dwa przelewy z ZUS-u lub KRUS-u – 1 marca oraz 29 marca, ponieważ 1 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny.

Emerytury w marcu, na co mogą liczyć seniorzy?

Co istotne, 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Wobec tego seniorzy będą mogli liczyć na większe emerytury. Kwoty świadczeń wzrosną o 12,12%. Wskaźnik ten opublikowano 12 lutego w Monitorze Polskim. Jak to się przełoży na konkretne kwoty?

Oto przykład: jeśli ktoś otrzymuje obecnie emeryturę w wysokości 2500 zł, to od 1 marca świadczenie będzie wynosiło 2803 zł. Wzrośnie także emerytura minimalna – najniższe świadczenie będzie wynosiło 1780,96 zł.

Oprócz waloryzacji emerytur w marcu niektórzy seniorzy będą mogli liczyć na 13. emeryturę. Zwykle jest ona wypłacana wraz z emeryturą kwietniową, jednak w tej kwestii sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób pobierających świadczenie 1. dnia miesiąca.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, 1 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny. Zatem emeryci, którzy mieliby otrzymać wówczas emeryturę, dostaną przelew wcześniej – 29 marca. Wobec tego takie osoby mogą liczyć na trzy wypłaty emerytur w marcu – na ich konta trafi emerytura marcowa, kwietniowa oraz "trzynastka".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas