Wystawa "ZIEMIA Z NIEBA"
Od 11 lipca do 3 listopada 2003 roku na Plantach w Krakowie prezentowana będzie pierwsza wystawa plenerowa wielkoformatowych fotografii pt. "ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku" autorstwa Yanna Arthus-Bertranda.
Słynny francuski fotografik na 123 zdjęciach wykonanych z lotu ptaka pokazuje zupełnie nową wizję naszej planety. Wyjątkowość wystawy polega nie tylko na mistrzowskim warsztacie autora - zdjęcia Arthus-Bertranda, choć przedstawiają prawdziwe zakątki Ziemi, wyglądają często jak abstrakcyjne formy malarskie, zaskakuje również sama forma ekspozycji oraz jej rozmiary.
Dotychczas pokazywana była w 30 metropoliach świata z ogromnym sukcesem. Obejrzało ją ponad 10 milionów widzów, a wydany w 19 językach album fotograficzny pt. "ZIEMIA Z NIEBA" stał się światowym bestsellerem.
W Polsce można już było oglądać Wystawę w Warszawie na ogrodzeniu parku Łazienkowskiego i Ogrodu Botanicznego UW od 7 czerwca do 5 listopada 2002 roku. Obejrzało ją tam ponad 500 tys. osób, a ponad 200 szkół brało aktywny udział w programie edukacyjnym, który towarzyszył wystawie.
Honorowy patronat nad przebiegiem Wystawy w Polsce objęli: Jolanta Kwaśniewska oraz Polski Komitet ds. UNESCO. W Komitecie Honorowym Wystawy zasiada wielu wybitnych artystów, naukowców i podróżników.
W Krakowie wystawa usytuowana będzie na Plantach, na odcinku od ul. Franciszkańskiej do ul. Podzamcze. Oświetlona w nocy, dostępna bezpłatnie przez całą dobę, będzie tworzyć w sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego i Akademii Papieskiej najdłuższą do tej pory plenerową fotograficzną ekspozycję w Krakowie. Przy wystawie obok pomnika Boya-Żeleńskiego położona zostanie wielka Mapa Świata (20x10 m), po której będzie można chodzić.
Ważnym celem ekspozycji jest promocja zachowań proekologicznych i otwartości kulturowej. Ponad wszystko jednak Ziemia widziana z lotu ptaka to przekaz dużej dawki pozytywnej energii wynikającej z obcowania z pięknem i różnorodnością naszej planety.
W ramach wystawy organizatorzy przygotowują szereg imprez towarzyszących, między innymi weekendy tematyczne: francuski - inauguracja Wystawy w Krakowie (11-13 lipca); UNESCO - zorganizowany z okazji 25. jubileuszu wpisania Krakowa na listę zabytków UNESCO (6-7 września); o Ziemi (5-6 października); o tolerancji "Dialog kultur", którego gośćmi będą przedstawiciele różnych wyznań i postaci ze świata kultury (25-26 października).
Oficjalna inauguracja Wystawy w Krakowie jest przewidziana na piątek 11 lipca o godz. 18. na Plantach przy Mapie Świata. Wezmą w niej udział: autor Yann Arthus-Bertrand, Jolanta Kwaśniewska lub jej przedstawiciel, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO Tomasz Orłowski, członkowie Komitetu Honorowego oraz wszyscy partnerzy wystawy, sponsorzy i patroni medialni. Do udziału w tym ważnym wydarzeniu o charakterze kulturalnym i edukacyjnym zapraszamy również mieszkańców Krakowa i regionu oraz wszystkich turystów polskich i zagranicznych - poinformowała w imieniu organizatorów Agnieszka Masztalik PR & Marketing Manager.