Z małego miasta do wymarzonego liceum. Szansa dla aspirujących uczniów i uczennic
Materiał promocyjny
Dostęp do wiedzy ma decydujący wpływ na naszą przyszłość. Nie jest on jednak taki sam dla wszystkich. Uczniowie z mniejszych miejscowości często nie mają możliwości podjęcia nauki w dobrym liceum, co czasem przekreśla ich szanse na dostanie się na wymarzone studia. Nie musi tak być.
Równe szanse
Jednym z fundamentalnych praw każdego człowieka jest prawo do edukacji. Oznacza to równy dostęp do kształcenia bez względu na podziały społeczne. Teoretycznie więc każde dziecko w Polsce ma zagwarantowaną równość edukacyjnego startu, przebiegu i oceny osiągnięć. Niestety wciąż istnieją grupy, które doświadczają nierówności edukacyjnych wynikających ze statusu społecznego, materialnego czy kulturowego. Czynnikiem dodatkowo zwiększającym poziom nierówności jest również miejsce zamieszkania.
Wyobraźmy sobie Franka, ucznia ósmej klasy szkoły podstawowej, marzącego o studiach medycznych na renomowanej uczelni. Rodzice chłopca są niezamożni, nie mogą zapewnić mu wielu dodatkowych płatnych zajęć, ani zakupić wszystkich książek, o które prosi ich syn. Jednak Franek mieszka w Warszawie, a liceum zapewniające wysoki poziom nauki znajduje się o kilka przystanków autobusowych od domu Franka. A teraz Kuba. Sytuacja materialna rodziców Kuby jest całkiem podobna do położenia rodziców Franka. Ale Kuba mieszka w małej miejscowości i prawdopodobnie to tu właśnie ukończy liceum. Być może nie zrezygnuje ze swoich aspiracji i na przekór warunkom zostanie naukowcem, jak sobie wymarzył. Będzie jednak trudno. Kandydaci na Uniwersytet Warszawski od lat pochodzą przede wszystkim z woj. mazowieckiego, stanowią oni ponad 60% wszystkich studentów — czytamy w "Ogólnouniwersyteckim Badaniu Rekrutacyjnym" UW z 2017 roku.
Na przykładzie dwóch uczniów łatwo zrozumieć, że dostęp do edukacji to jeszcze nie wszystko. Ważne jest nie tylko osiągnięcie odpowiedniego poziomu wykształcenia, ale również jego jakość. Wyższe wykształcenie oraz ukończenie renomowanej uczelni zwiększają szanse na uzyskanie dobrej pracy i wyższej pozycji społecznej. Dzisiaj, dla większości młodzieży, studia wyższe są naturalnym krokiem w kształceniu, postrzeganym jako oczywistość życiowa.
Jeśli więc, jak zakłada strategia Lizbońska, Europa ma stać się konkurencyjną i dynamiczną gospodarką opartą na wiedzy, to bez zapewnienia wysokiej jakości edukacji na każdym etapie kształcenia nie będzie to możliwe.
NGO-sy na rzecz wyrównania szans
Działania państwa i programy rządowe to zdecydowanie za mało, by równość szans we wszystkich aspektach stała się faktem, a nie obietnicą. Konieczna jest również aktywność organizacji pozarządowych, które prowadzą lokalne programy stypendialne dla uczniów szkół podstawowych, pochodzących z niezamożnych środowisk, a zwłaszcza tych z małych miejscowości. Jednym z takich programów jest "Klasa" — program stypendialno-rozwojowy Fundacji BNP Paribas.
Jest on skierowany do ósmoklasistów, którzy chcą kontynuować naukę w dobrych liceach w większych miastach, a dla których byłoby to niemożliwe bez wsparcia finansowego. W tym roku stypendyści mogą wybrać naukę w jednym z prestiżowych liceów partnerskich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Szczecinie lub Białymstoku.
Fundacja BNP Paribas sfinansuje swoim stypendystom i stypendystkom zakwaterowanie w internacie, posiłki, podręczniki, wycieczki szkolne, a także comiesięczne kieszonkowe. Dodatkowo zapewni opiekę wychowawcy i pedagogów. Uczestnicy otrzymają także stypendium finansowe na I roku studiów.
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie z całej Polski, choć w pierwszej kolejności przyjmowane są osoby z miejscowości do 150 tys. mieszkańców i/lub wychowujący się w instytucjonalnej lub rodzinnej pieczy zastępczej. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest m.in. średnia ocen powyżej 4,0, chęć nauki w jednym z liceów partnerskich i gotowość do zamieszkania w internacie czy miesięczny dochód na członka rodziny poniżej 1 700 zł.
Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia — zainteresowani powinni więc się pospieszyć. Więcej informacji na stronie www.programklasa.pl.
Materiał promocyjny