Zadanie dla dziesięciolatków, które zakłopotało większość dorosłych. Znasz wynik?

Zagadki matematyczne cieszą się obecnie dużą popularnością w internecie. Wywołują one duże emocje wśród internautów, zwłaszcza gdy nie jest oczywiste, jaka jest poprawna odpowiedź. Jedną z takich zagadek jest działanie przedstawione w naszym tekście. Czy potrafisz je poprawnie rozwiązać?

Ta zagadka wprawiła w zakłopotanie większość dorosłych!
Ta zagadka wprawiła w zakłopotanie większość dorosłych!materiał własnyINTERIA.PL

Czasami proste matematyczne obliczenia, które są dziecinnie łatwe dla ucznia czwartej klasy, mogą stanowić wyzwanie dla dorosłych, którzy dawno zakończyli naukę w szkole. Choć matematyka jest częścią naszego codziennego życia, to niektóre jej reguły dawno przepadły z naszej pamięci. Dlatego też zadania takie jak to poniższe, wywołują dyskusje wśród osób próbujących je rozwiązać:

Ile wynosi 6²÷2(3)+4?

Kluczowym w rozwiązaniu tego matematycznego obliczenia jest przypomnienie sobie kolejności wykonywania działań. Brzmi ona:

  • najpierw wykonujemy działania w nawiasach,
  • następnie mnożenie lub dzielenie,
  • na końcu dodawanie lub odejmowanie

Czy uda ci się wykonać obliczenie po poznaniu tych zasad?

Proste działanie z podstawówki, które pokonało najbardziej inteligentnych. Oto poprawny wynik

Internauci rozwiązujący zagadkę najczęściej wskazywali dwa wyniki 10 oraz 58. Który z nich jest poprawny?Istnieją dwa sposoby interpretacji tego zadania. Jeśli najpierw obliczymy wartość 2(3), otrzymamy 10:

6² ÷ 2(3) + 4= 6² ÷ 6 + 4= 6 + 4= 10

Można również stwierdzić, że nawiasy działają jak mnożenie, zatem dzielimy przez 2, a następnie mnożymy przez 3. W takim przypadku otrzymamy 58.

6² ÷ 2(3) + 4= 36 ÷ 2(3) + 4= 18(3) + 4= 54 + 4= 58

Która z odpowiedzi jest jednak poprawna? Jest to zależne od interpretacji nawiasów, jednak Najbardziej sensowną wydaje się ustalenie, że nawiasy są równoznaczne z mnożeniem. Powinniśmy więc obliczyć 6², następnie podzielić przez 2, pomnożyć przez 3 i dodać 4.

Oznacza to, że poprawną odpowiedzią jest 58. Czy udało ci się uzyskać taki wynik?

„Ewa gotuje”: Placek z rabarbaremPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas