Zagrożenia dla młodych kobiet
Każdego roku około 14 mln młodych kobiet rodzi dzieci, wiele z nich umiera z powodu powikłań związanych ze zbyt wczesną ciążą - wynika raportu Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych.
Według danych, co roku 50 dzieci w naszym kraju rodzonych jest przez 14-latki lub młodsze dziewczynki.
Raport dowodzi, że młode kobiety napotykają szerzącą się dyskryminację i ograniczenie praw. Brak zapewnienia dostępu do równego statusu dla kobiet i mężczyzn prowadzi do szeroko rozpowszechnionych naruszeń praw człowieka i ograniczenia prawa do opieki zdrowotnej. Do najbardziej uporczywych i szkodliwych zjawisk w tym zakresie zaliczają się małżeństwa zawierane z niepełnoletnimi dziewczętami lub dziećmi, przemoc i zniewolenie seksualne, handel kobietami zmuszanymi do prostytucji i usuwanie kobiecych organów genitalnych.
Zakorzenione stereotypy dotyczące płci mogą ograniczać kontrolę młodych kobiet nad swoim życiem seksualnym i reprodukcyjnym. Nastoletnie dziewczęta są szczególnie podatne na zagrożenia będące wynikiem odbywaniu stosunków seksualnych bez zabezpieczenia. Z biologicznego punktu widzenia ryzyko infekcji podczas takich stosunków jest wśród kobiet od dwóch do czterech razy wyższe niż wśród mężczyzn. Jeszcze większe ryzyko dotyczy bardzo młodych kobiet, ponieważ ich drogi rodne znajdują się w fazie dojrzewania.
Pod wpływem społecznych oczekiwań dziewczęta często odczuwają presję, by wyjść za mąż i stać się matkami, zanim będą do tego gotowe. Mimo, iż w wielu częściach świata nastąpiła zmiana w kierunku zawierania małżeństw w późniejszym wieku, szacuje się, że w krajach rozwijających się 82 miliony dziewcząt w wieku od 10 do 17 lat wejdą w związek małżeński przed osiągnięciem 18. roku życia. Wczesne małżeństwo zagraża zdrowiu kobiet i ich dzieci i ogranicza ich szansę rozwoju. Ponadto, konsekwencją wczesnego małżeństwa jest zwykle porzucenie szkoły a tym samym naruszanie praw człowieka. Wiele nastoletnich, zamężnych dziewcząt ma problemy z porozumieniem się ze współmałżonkiem w kwestii stosowania antykoncepcji lub z dostępem do usług w zakresie ochrony zdrowia reprodukcyjnego. W krajach słabiej rozwiniętych tylko 17 procent zamężnych kobiet w wieku od 15 do 19 lat korzysta ze środków antykoncepcyjnych..
Każdego roku około 14 milionów kobiet i dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat - zarówno zamężnych jak i niezamężnych - rodzi dzieci. Powikłania związane z ciążą i porodem są w tej grupie wiekowej główną przyczyną śmierci, przy czym najwięcej zgonów notuje się podczas nielegalnych zabiegów przerywania ciąży. W przypadku dziewcząt poniżej 15 roku życia śmiertelne zagrożenie jest znacznie wyższe.
Komplikacje w czasie porodu są szczególnie częste wśród młodych, fizycznie niedojrzałych kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Badania przeprowadzone na terenie Etiopii wykazały, że komplikacje w czasie porodu były powodem prawie połowy przypadków umieralności matek. Kobiety, które nie umierają z powodu braku wspomagania przy skomplikowanym porodzie, często tracą dzieci i ulegają przypadkom fistuły, czyli przetoki w kanałach rodnych, która uniemożliwia im samokontrolę fizjologiczną i często prowadzi do społecznej izolacji.
Nastoletnie dziewczęta są także zagrożone różnymi formami przemocy seksualnej, której rozmiary świat zaczyna dopiero sobie uświadamiać. Pierwsze doświadczenie seksualne wielu nastoletnich dziewcząt jest wymuszane, często poprzez osoby im znane, w tym członków rodziny. Ten rodzaj przemocy i zdrady zaufania naraża dziewczęta na ryzyko długotrwałego urazu fizycznego i psychicznego.