Zamki, które inspirowały Disneya

Wizerunek zamku Kopciuszka znają miliony osób na całym świecie – głównie z czołówek filmów Disneya. To również najbardziej charakterystyczna budowla Magicznego Królestwa, czyli jednego z parków rozrywki Walt Disney World Resort na Florydzie. Co ciekawe, zamek ten nie jest wyłącznie tworem wyobraźni projektanta, ale był wzorowany na kilku istniejących zamkach i pałacach – w szczególności na bawarskim zamku Neuschwanstein.

article cover

Zamki, które inspirowały Disneya

Zamek Neuschwanstein (Niemcy)

W bawarskiej miejscowości Schwangau na południu Niemiec stoi jeden z najbardziej znanych zamków świata – Neuschwanstein, czyli Nowy Łabędzi Kamień. Corocznie odwiedza go ok. 1,3 miliona turystów! Ten bajkowy zamek został wybudowany w XIX w. przez króla Ludwika II Bawarskiego – miał mu zrekompensować utratę suwerenności po przegranej wojnie z Prusami. Budowla stała się inspiracją nie tylko dla zamku Kopciuszka, ale również dla zamku Śpiącej Królewny.
Czołówka filmów Disneya

Nie ma osoby, która nie kojarzyłaby tego zamku ze strzelistymi wieżami. Mało kto jednak wie, że jego prototypy nie tylko istnieją naprawdę, ale są na tyle blisko, że bez problemu można je zobaczyć na własne oczy.
Zamek Neuschwanstein (Niemcy)

Dzieło życia Ludwika II powstawało przez 17 lat. Zamek posiada 90 komnat, z czego tylko 30 zostało wykończonych. Fakt, że jedwabne obicia na krzesła i fotele w całym zamku haftowało przez 7 lat 200 mniszek, pokazuje, z jakim przepychem został on urządzony. Budynek najlepiej jest podziwiać z większej odległości – wtedy widać go w całej okazałości. Idealnym punktem widokowym jest most Marienbrücke łączący brzegi wąwozu Pöllat.
Zamek Kopciuszka w Walt Disney World Resort  

Głównym projektantem zamku Kopciuszka był Herbert Dickens Ryman - artysta oraz imagineer Disneya. Wybrał on osiem zapierających dech w piersiach dzieł architektury, które posłużyły mu jako inspiracja. Były to zamki oraz pałace, które możemy podziwiać w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz… Polsce.
+14
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas