Reklama

Zamknęli uczniów w szkole podczas rekolekcji. Nie mogli się wydostać

Często uważa się, że uczniowie muszą uczęszczać na rekolekcje wielkopostne, ale według przepisów nie są one dla nich obowiązkowe. Jedna ze szkół nie zastosowała się do tego przepisu i zamknęła budynek na czas trwania rekolekcji, a uczniowie nie mogli go opuścić. Matka 19-letniego chłopca postanowiła skomentować sprawę na Twitterze. Wpis wywołał lawinę komentarzy.

Czym są rekolekcje i czy są obowiązkowe dla uczniów?

Rekolekcje wielkopostne to kilkudniowy okres, który pozwalają zastanowić się nad swoim życiem przed Bogiem. Uczniowie mogą praktykować rekolekcje w ciszy, ale mogą także na nich śpiewać i dyskutować między sobą. Spotkania są tak różnorodne, ponieważ jest to proces bardzo indywidualny, który pomagać zagubionym odnaleźć drogę do Boga i wyjść z duchowego kryzysu. Często uczniowie zastanawiają się, czy mają obowiązek uczestniczenia w rekolekcjach. Według przepisów w rekolekcjach mogą uczestniczyć wyłącznie uczniowie, którzy są zapisani na lekcje religii lub są osobami wierzącymi. Jednak nie są one obowiązkowe, niezależnie od wiary uczniów, a taki przepis jest zapisany w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

Reklama

Udział w takiej praktyce powinien wynikać z woli młodzieży. Jak się okazuje, nie wszystkie szkoły są świadome praw, jakie przysługują uczniom.

Zobacz również: Co to jest wielki post i na czym polega? Ważny czas dla katolików

Zamknęli szkołę, aby uczniowie nie mogli uciec z rekolekcji

W jednej z polskich szkół miała miejsce nieprzyjemna sytuacja dotycząca rekolekcji. Dyrekcja placówki postanowiła uniemożliwić uczniom wyjście z budynku w trakcie trwania spotkań religijnych, nawet jeśli młodzież nie uczestniczyła w zajęciach katechezy. Wszystkie wyjścia ze szkoły były pilnowane, a uczniowie mogli opuścić budynek dopiero kiedy ich wychowawcy potwierdzili, że nie uczestniczą w lekcjach religii. Jedna z matek postanowiła skomentować tę sytuację na Twitterze. 

Kobieta zapytała internautów, dlaczego jej syn ma uciekać oknem, skoro jego prawem jest normalne wyjście ze szkoły.  Podobnego zdania było także wielu użytkowników Twittera, którzy postanowili wypowiedzieć się pod wpisem matki 19-latka.

Dodatkowo matka ucznia oznajmiła, że chce porozmawiać z wychowawcą i zamierza podjąć kroki w tej sprawie.

Zobacz również: Post ścisły i Wielki Post. Co można jeść, a z czego należy zrezygnować?

Rekolekcje w szkołach. Spowiedź w kantorku wuefistów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekolekcje w szkole | szkoła | uczniowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama