Najważniejszy czas dla katolików. Ile trwa wielki post?

Wielki post jest ważnym okresem dla wiernych Kościoła katolickiego. To czas wyciszenia i szczerej modlitwy, który ma przygotować do Wielkanocy. Ile trwa wielki post? Oto, czego nie wolno robić w tym okresie.

Wielki Post jest ważnym okresem dla wiernych Kościoła katolickiego
Wielki Post jest ważnym okresem dla wiernych Kościoła katolickiegoMarek BAZAK/East NewsEast News

Co to jest Wielki Post?

W tym czasie, w każdy piątek, w kościołach odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej, a w niedzielę - nabożeństwo gorzkich żali. Wierni biorą także udział w wielkopostnych rekolekcjach.

Kiedy się zaczyna i kiedy się kończy wielki post? Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, a kończy liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest w Wielki Czwartek.

Ile trwa wielki post 2023?

Wielki post 2023 rozpoczął się w Środę Popielcową, 22 lutego. Przyjmuje się, że trwa on 40 dni, na pamiątkę 40-dniowego postu Chrystusa. W tym roku Środa Popielcowa wypadła jednak dokładnie 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Wielki post w 2023 roku potrwa do czwartku, 6 kwietnia.

W Środę Popielcową wierni w akcie pokuty posypują głowy popiołem
W Środę Popielcową wierni w akcie pokuty posypują głowy popiołemDaniel DmitriewAgencja FORUM

Wielki post - symbole

Wielki post pełen jest liturgicznych symboli. W Środę Popielcową wierni w akcie pokuty posypują głowy popiołem, który wskazuje na to, że wszystko co materialne i doczesne przemija. W tym okresie wiele osób spełnia też jedno z przykazań kościelnych, nakazujące, aby przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.

Kolorem wielkiego postu jest fiolet. Co oznacza kolor fioletowy w Kościele? Jest znakiem żałoby, pokuty, skruchy oraz pokory. Ukazuje również wzajemne powiązanie między niebem i ziemią i tym, co boskie oraz tym, co ludzkie. Stanowi połączenie czerwieni, czyli krwi oraz niebieskiego, czyli niebiańskości.

W Wielkim Poście wiele osób spełnia też jedno z przykazań kościelnych, nakazujące, aby przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty
W Wielkim Poście wiele osób spełnia też jedno z przykazań kościelnych, nakazujące, aby przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokutyDarek RedosEast News

Czego nie wolno robić w wielkim poście?

40-dniowy post jest dla katolików czasem odkupienia i nawrócenia, ale także okresem wyrzeczeń. Te mają pomóc lepiej zrozumieć istotę wielkiego postu. Wielu katolików podejmuje w tym okresie konkretne postanowienia. Obok postu, a więc wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu, dopasowują wyrzeczenia do własnego życia, starając się na przykład ograniczyć spożycie alkoholu czy korzystanie z internetu.

Czego zabrania wielki post? "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie wielkiego postu powstrzymywać się od udziału w zabawach" - mówi 4. przykazanie kościelne.

Czy każdy powinien pójść na terapię? Agata Trzebuchowska i Cleo Ćwiek u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas