Zasłona prysznicowa klei się do ciała? Jest sposób, by temu zaradzić

Irytujące zjawisko klejenia się zasłony prysznicowej do ciała ma swoją nazwę
Irytujące zjawisko klejenia się zasłony prysznicowej do ciała ma swoją nazwęCanvaProINTERIA.PL

Irytujące zjawisko podczas brania prysznica

Dlaczego zasłona prysznicowa klei się do ciała podczas kąpieli?

  • Hipoteza pływalności - wg niej, ciepłe powietrze (z gorącego prysznica) unosi się nad zasłoną prysznicową, podczas gdy chłodniejsze powietrze (w pobliżu podłogi) wpycha się pod zasłonę, aby zastąpić unoszące się powietrze. Wpychając zasłonę w stronę prysznica, następuje (krótkofalowy) efekt wirowy.
  • Hipoteza efektu Bernoullego - Zasada Bernoulliego mówi, że wzrost prędkości powoduje spadek ciśnienia. Teoria ta zakłada, że woda wypływająca ze słuchawki prysznicowej powoduje, że powietrze, przez które przepływa woda, zaczyna płynąć w tym samym kierunku co woda. Ruch ten byłby równoległy do płaszczyzny zasłony prysznicowej. Zasada Bernoulliego mówi, że jeśli powietrze przemieszcza się po wewnętrznej powierzchni zasłony prysznicowej, ciśnienie powietrza tam spadnie. Spowodowałoby to różnicę ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem, powodując ruch zasłony do wewnątrz.
  • Hipoteza wiru poziomego - odkryto, że strumień wody z prysznica napędza poziomy wir. Wir ten ma strefę niskiego ciśnienia w środku, która zasysa zasłonę. Za to odkrycie David Schmidt z University of Massachusetts otrzymał w 2001 r. nagrodę Ig Nobla, czyli satyrycznego nobla za zabawne i trywialne dokonania w różnych dziedzinach nauki.
Istnieją sposoby, by zasłona nie "wydymała się" do wewnątrz
Istnieją sposoby, by zasłona nie "wydymała się" do wewnątrzCanvaProINTERIA.PL

Jak zapobiec efektowi zasłony prysznicowej?

Jak wyczyścić prysznic? Domowy sposób na mycie kabiny prysznicowejInteria DIYInteria DIY
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?