„Zielony Człowiek” to nie przypadek. Ukryta symbolika na zaproszeniu koronacyjnym Karola III
Łąka dzikich kwiatów, zwierzęta i motyw „Zielonego Człowieka”. Pałac Buckingham opublikował wzór zaproszenia na koronację króla Karola III. Tutaj nie ma miejsca na przypadki, bo każdy z widniejących na nim elementów ma ukryte znaczenie.
Spis treści:
Koronacja króla Karola III i jego żony Camilli odbędzie się w sobotę, 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Uroczystości będzie przewodniczyć arcybiskup Canterbury Justin Welby.
Jest zaproszenie na koronację króla Karola III
Wydarzenie nadchodzi wielkimi krokami, dlatego też Pałac Buckingham opublikował wzór oficjalnego zaproszenia na koronację króla Karola III. Trafi ono do ponad 2 tys. gości. Grafikę zaprojektował Andrew Jamieson - w oryginale została namalowana akwarelą i gwaszem.
Projekt autorstwa Jamiesona zostanie odtworzony, a następnie wydrukowany na pochodzącym z recyklingu papierze. Zaproszenia będą zdobić detale ze złotej folii.
"Zielony Człowiek" to nie przypadek. Ukryta symbolika na zaproszeniu koronacyjnym Karola III
Na zaproszeniu koronacyjnym króla Karola III nie brakuje ukrytej symboliki. Uwagę zwraca przede wszystkim widniejący w centralnej części motyw Zielonego Człowieka.
To starożytna postać z brytyjskiego folkloru, która symbolizuje wiosnę, odrodzenie i nowe panowanie
Zaproszenie zdobi też łąka dzikich kwiatów, wśród których można dostrzec m.in. psie róże, konwalie, chabry, poziomki czy gałązkę rozmarynu. Warto dodać, że konwalie były ulubionymi kwiatami królowej Elżbiety II (symbol powrotu szczęścia).
Zobacz również:
- Wyjątkowa pamiątka po Elżbiecie II trafi na aukcję. Kolekcjonerzy zacierają ręce
- Tak brzmiały ostatnie słowa królowej Elżbiety II. Łapią za serce!
- Przewidział śmierć królowej Elżbiety II. Oto co czeka króla Karola III
- Bank Anglii pokazał banknoty z wizerunkiem króla Karola III. Kiedy trafią do obiegu?
Na łące pojawiły się tez kwiaty będące narodowymi symbolami Wielkiej Brytanii. To żółte żonkile - symbol Walii, czerwona róża - symbol Anglii, oset - symbol Szkocji i koniczyna - symbol Irlandii.
Grafika przedstawia również zwierzęta - motyla, pszczołę, biedronkę, strzyżyka i rudzika, które mają symbolizować nadejście wiosny i inicjatywy króla Karola III na rzecz środowiska. Na zaproszeniu nie zabrakło lwa - symbolu siły i odwagi oraz jednorożca, który jest narodowym zwierzęciem Szkocji. Na samej górze zaproszenia znalazły się też herby króla Karola III i królowej Camilli.
Zaproszenie na koronację Karola III. "Zwraca uwagę..."
Głos w sprawie zaproszenia zabrał dr Janusz Sibora - badacz polskiej służby zagranicznej i dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego oraz ceremoniału państwowego.
- Uwagę zwraca - pisałem o tym przed kilkunastoma dniami - oficjalna zmiana tytułu. Wraz z królem na uroczystość zaprasza już nie "królowa-małżonka" a "królowa" Camilla - napisał na Twitterze dr Janusz Sibora.
- Zaproszenie zostało zaprojektowane przez heraldyków. Wykonano je z papieru ekologicznego (ok. 2200 egz.). Kompozycje kwiatowe ułożono w trzech grupach, aby były one zgodne z tytułem króla "Karol III". Liczne kwiaty i motywy roślinne mają symbolizować odrodzenie - skomentował wzór zaproszenia.
Sięgnęli do archiwów. Pokazali zaproszenia na poprzednie koronacje
Przy okazji publikacji zaproszenia na koronację króla Karola III, Pałac Buckingham postanowił przypomnieć, jak wyglądały zaproszenia na koronację poprzednich królowych i królów. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądało zaproszenie na koronację królowej Elżbiety II w 1953 roku.
Najstarsze zaproszenie znajdujące się w Archiwach Królewskich pochodzi z koronacji króla Jerzego III i królowej Charlotty, które odbyło się 22 września 1761 roku.
***