Reklama

Reklama

Zimowe grzybobranie. Co teraz rośnie w lasach?

Wbrew pozorom grzyby w lesie nie rosną tylko jesienią. Jak wskazują leśnicy, pod białym puchem rosną grzyby, które odznaczają się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także właściwościami prozdrowotnymi.

Jakie grzyby można znaleźć zimą?

Chociaż wielu osobom grzybobranie kojarzy się wyłącznie z jesienią, to jest zupełnie inaczej. Gdy przychodzi zima tych popularnych gatunków na próżno szukać, ale w tym czasie w lasach rosną grzyby, które, mimo że nie cieszą się taką popularnością jak borowiki, to są równie smaczne. 

Mowa tu m.in. o boczniakach. Można je znaleźć w okresie od późnej jesieni do początku łagodnej zimy na murszejącym drewnie drzew liściastych. Poza tym w lasach powinny jeszcze rosnąć wodnichy późne i uszaki bzowe.

Jakie właściwości mają grzyby?

Tej jesieni z powodu suszy grzybów było znacznie mniej niż w poprzednich latach. W mediach społecznościowych nie brakowało jednak zdjęć wypełnionych po brzegi koszy pełnych dorodnych okazów. 

Reklama

Wielu nie wyobraża sobie, chociażby wigilijnych potraw bez grzybów zebranych jesienią. Przyjrzyjmy się więc, czy niosą one za sobą jakieś prozdrowotne działanie. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych, są one niezwykle zdrowe, a wszystko przez to, że są źródłem m.in. beta-glukanu, który ma pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. Przy okazji zawierają polifenole, które z kolei obniżają ciśnienie, a także witaminy z grupy B oraz aminokwasy egzogenne. 

***

Zobacz także: 

Tak odmrozisz szybę samochodu w kilka sekund. Zapomnij o skrobaczce

Zjawisko pogodowe zbliża się do Polski. Odczujesz przed weekendem

To była „biała apokalipsa”. Czy możemy spodziewać się powtórki?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzybobranie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy