Reklama

Reklama

Zimowy odpoczynek coraz bliżej. Sprawdź, kiedy wypadają ferie 2023

Ferie zimowe to czas wyczekiwany przez wszystkich uczniów. Pomaga zregenerować siły w połowie roku szkolnego i wypocząć przed drugim semestrem. Co roku ustalane są odrębne terminy dla konkretnych województw. Sprawdź, kiedy będą ferie zimowe 2023 i które województwa mają je najwcześniej, a które najpóźniej.

Ile trwają ferie zimowe?

Ferie zimowe trwają w naszym kraju dwa tygodnie. Jest to przerwa w nauce, która rozpoczyna się najczęściej pomiędzy trzecim a siódmym tygodniem nowego roku.

Jednak uczniowie nie mają ferii w jednym terminie. Są one osobno wyznaczane przez kuratora oświaty dla całej Polski. 16 województw podzielonych jest na 4 grupy, które mają wolne od szkoły w tym samym czasie. W 2023 roku ferie zimowe zaczną pierwsi uczniowie już 16 stycznia, a zakończą w niektórych rejonach ostatnie dni wolnego od nauki dopiero 26 lutego.

Czemu ferie są podzielone na województwa?

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w szkołach w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie.

Reklama

Podział ten został zastosowany z uwzględnieniem liczby uczniów i corocznie się zmienia. Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie zawsze są ustalane na okres przełomu stycznia i lutego.

Zdecydowano się na takie rozwiązanie, ponieważ ferie, które odbywały się w jednym terminie dla całej Polski, powodowały wiele komplikacji komunikacyjnych oraz wywoływały problemy ze znalezieniem miejsc w ośrodkach wypoczynkowych. Dużo osób narzekało również na tłok w pociągach, na stokach narciarskich i w hotelach czy pensjonatach.

Decyzja ta wydaje się być słuszna i spełnia swój zamierzony cel, ponieważ tłok jest mniejszy i odpoczywający mogą spokojniej oraz bezpieczniej spędzać wolny czas.

Kiedy ferie ma województwo lubelskie?

Jako pierwsi rozpoczną swoją przerwę zimową między innymi mieszkańcy województwa lubelskiego. Będą się oni cieszyć wolnym czasem od 16 do 29 stycznia 2023 roku.

Województwo łódzkie - ferie 2023

Uczniowie pochodzący z województwa łódzkiego również nie będą musieli oczekiwać zbyt długo na dwutygodniową przerwę od zajęć. Ich wolne rozpocznie się 16 stycznia, a zakończy 29 stycznia 2023 roku.

W jakim terminie wypadają ferie 2023 w województwie podkarpackim?

Tak jak w powyższych regionach, tak i województwie podkarpackim dzieci i młodzież będą miały wolne od 16 do 29 stycznia.

Województwo pomorskie - kiedy są ferie 2023?

Nad morzem, a dokładniej w województwie pomorskim uczniowie będą regenerować swoje siły, również w pierwszym terminie ferii 2023, czyli w okresie od 16 do 29 stycznia.

Kiedy uczniowie mają ferie w województwie śląskim?

Województwo śląskie również może liczyć na szybkie nadejście ferii. Rozpoczną się one w tym rejonie 16 stycznia i potrwają do 29 stycznia.

Województwo podlaskie - jaki termin ferii zimowych?

Tak jak już wspominaliśmy, między innymi województwo podlaskie ma termin ferii, który jest trwały. Uczniowie z tamtych regionów będą mieli wolne od 23 stycznia do 5 lutego.

Kiedy ferie ma województwo warmińsko-mazurskie?

Podobne zasady obowiązują województwo warmińsko mazurskie. Tam także uczniowie nie muszą się martwić zmianami terminu ferii i będą je mieli od 23 stycznia do 5 lutego.

Ferie 2023 w województwie kujawsko-pomorskim

Województwo kujawsko-pomorskie rozpocznie swoje ferie 30 stycznia. Przerwa zimowa w tym regionie potrwa do 12 lutego.

Kiedy są ferie w województwie lubuskim?

W województwie lubuskim ferie 2023 będą miały swój początek również 30 stycznia. Będą one trwały do 12 lutego.

Województwo małopolskie - ferie 2023

Mieszkańcy małopolski na ferie będą musieli poczekać do 30 stycznia. Zimowa przerwa dla uczniów potrwa do 12 lutego.

W jakim terminie są ferie w województwie świętokrzyskim?

Województwo świętokrzyskie także ma ferie na przełomie stycznia i lutego. Odpoczynek dla dzieci i młodzieży rozpocznie się 30 stycznia i zakończy 12 lutego.

Kiedy są ferie w województwie wielkopolskim?

Uczniowie w województwie wielkopolskim rozpoczną swoje ferie wraz z końcem stycznia. Ich przerwa zimowa będzie trwała od 30 stycznia do 12 lutego.

Województwo dolnośląskie - ferie 2023

Najdłużej na ferie poczekają między innymi uczniowie z województwa dolnośląskiego. Ich przerwa rozpocznie się 13 i zakończy 26 lutego.

Kiedy będą ferie w województwie mazowieckim?

Mieszkańcy województwa mazowieckiego również będą mieli ferie dopiero w ostatnim terminie. Odpoczynek uczniów będzie trwał od 13 do 26 lutego.

Województwo opolskie - kiedy są ferie 2023?

Późny termin ferii mają także osoby z województwa opolskiego. Ich przerwa zaczyna się 13 lutego i potrwa do 26 lutego.

Ferie 2023 - województwo zachodniopomorskie

Ostatnią datę ferii zimowych jest 13-26 lutego. W tym terminie odpoczywać będą również uczniowie z województwa zachodniopomorskiego.

Dni wolne w roku szkolnym 2022/23

W tym roku szkolnym uczniowie mogą liczyć na jeszcze kilka okresów wolnych od zajęć. Najbliższy z nich wypada w ramach świąt Bożego Narodzenia od 23 grudnia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. Oprócz tego terminy wolne od szkoły przypadają jeszcze:

  • 6 stycznia 2023 r. - uroczystość Trzech Króli
  • od 6 do 11 kwietnia 2023 r. - przerwa związana ze świętami Wielkanocnymi
  • od 1 do 3 maja 2023 r. - wolne z powodu majówki
  • 8 czerwca 2023 r. - Boże Ciało

Dodatkowo dyrektorzy szkół, indywidualnie mogą zdecydować się na przyznanie uczniom kolejnych dni wolnych, między innymi w czasie odbywających się matur lub podczas innych wydarzeń i uroczystości. 


Czytaj również:

Nowa stolica polskich gór? "Polskie Aspen" przebiło nawet Zakopane

Polacy zrezygnują z wyjazdów na narty? Rezerwacji jak na lekarstwo

Drożyzna na stokach narciarskich. Ceny zwalają z nóg

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ferie 2023 | ferie zimowe | szkoła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy