Zmiany dowodach osobistych. Od 14 lipca dokument tożsamości w nowej wersji

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Prezydent Andrzej Duda 14 czerwca podpisał ustawę, na mocy której dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany na równi z dokumentem tradycyjnym. Co to oznacza i jakie nowe funkcje oferuje ta aplikacja?

Czekają nas ważne zmiany dotyczące dowodów osobistych
Czekają nas ważne zmiany dotyczące dowodów osobistych123rf123RF/PICSEL

Ustawa o aplikacji mObywatel, będąca pierwszą w Polsce ustawą poświęconą aplikacji wejdzie w życie 14 lipca 2023 roku. Oznacza to, że od tego dnia będziemy mogli zacząć korzystać z nowej aplikacji mObywatel 2.0. Aplikacja przyniesie wiele zmian, jednak najważniejszą z nich będzie mDowód.

Cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej - to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać w kraju
czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Już niedługo będziemy mogli korzystać z mDowodu. Czy będzie honorowany wszędzie?

Ci, którzy do tej pory używali aplikacji mObywatel doskonale wiedzą, że korzystanie z dowodu w smartfonie wcale nie było takie wygodne. Cyfrowa wersja dowodu tożsamości nie była honorowana w wielu miejscach, co przysparzało problemów osobom, które mając dowód w telefonie, rezygnowały z noszenia tradycyjnego dokumentu przy sobie. To jednak ulegnie teraz zmianie. Z nowego mDowodu będziemy mogli skorzystać niemalże wszędzie. Istnieją tylko dwa wyjątki:

  • wylegitymowanie się podczas składania wniosku o nowy dowód, 
  • weryfikacja naszych danych podczas podróży za granicę, do kraju, w którym nie jest wymagany paszport (np. na lotnisku)

Nowy mDowód powinien być honorowany wszędzie od 14 lipca, jednak musimy pamiętać, że banki dopiero przygotowują się do zmian, dlatego też w niektórych z nich mDowód może zostać honorowany dopiero od września. 

mObywatel 2.0 przewiduje dwie nowe funkcje

Oprócz opcji zweryfikowania danych osobowych z poziomu aplikacji, nowy mObywatel umożliwi nam również:

  • sprawdzenie dokumentów autobusu zamówionego na wycieczkę - opcja "bezpieczny autobus"
  • zgłoszenie porzuconych śmieci lub innych zanieczyszczeń - opcja "naruszenie środowiskowe"

Zgłoszonymi sprawami zajmie się Główny Inspektorat Środowiska.

Aplikacja mObywatel oferuje nam wiele przydatnych funkcji
Aplikacja mObywatel oferuje nam wiele przydatnych funkcjiINTERIA.PL

Jak zainstalować nową aplikację? Możesz wypróbować ją już dziś

Zainstalowanie nowej aplikacji będzie bardzo proste. 14 lipca, pojawi się ona w Sklepie Play lub App Store. Po znalezieniu jej w internetowym sklepie z aplikacjami, wystarczy, że klikniemy opcję "zainstaluj". Jeśli jednak jesteśmy ciekawi nowej aplikacji, możemy przetestować ją już dziś. Obecnie jest dostępna do pobrania w wersji beta. 

W zależności od systemu operacyjnego naszego smartfona istnieją dwa sposoby zainstalowania takiej wersji. Jeśli chcemy przetestować mObywatela 2.0 na systemie Android, po wyszukaniu aplikacji mObywatel w Sklepie Play musimy zjechać na dół i znaleźć zakładkę "dołącz do programu testów beta". Następnie wystarczy kliknąć przycisk "dołącz". Jeśli jednak korzystamy z urządzenia z systemem iOS, z App Store musimy najpierw pobrać aplikację "Test Flight", a następnie po jej uruchomieniu wyszukać mObywatela i kliknąć przy nim przycisk "zainstaluj".

Pracuje z gwiazdami światowego kina. Czym różnią się od tych polskich? Klaudia Śmieja-Rostworowska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas