Reklama

Zmiany dowodach osobistych. Od 14 lipca dokument tożsamości w nowej wersji

Prezydent Andrzej Duda 14 czerwca podpisał ustawę, na mocy której dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany na równi z dokumentem tradycyjnym. Co to oznacza i jakie nowe funkcje oferuje ta aplikacja?

Ustawa o aplikacji mObywatel, będąca pierwszą w Polsce ustawą poświęconą aplikacji wejdzie w życie 14 lipca 2023 roku. Oznacza to, że od tego dnia będziemy mogli zacząć korzystać z nowej aplikacji mObywatel 2.0. Aplikacja przyniesie wiele zmian, jednak najważniejszą z nich będzie mDowód.

Zobacz również: Pilnuj jednego terminu. Od niego zależy wysokość emerytury

Już niedługo będziemy mogli korzystać z mDowodu. Czy będzie honorowany wszędzie?

Ci, którzy do tej pory używali aplikacji mObywatel doskonale wiedzą, że korzystanie z dowodu w smartfonie wcale nie było takie wygodne. Cyfrowa wersja dowodu tożsamości nie była honorowana w wielu miejscach, co przysparzało problemów osobom, które mając dowód w telefonie, rezygnowały z noszenia tradycyjnego dokumentu przy sobie. To jednak ulegnie teraz zmianie. Z nowego mDowodu będziemy mogli skorzystać niemalże wszędzie. Istnieją tylko dwa wyjątki:

Reklama
  • wylegitymowanie się podczas składania wniosku o nowy dowód, 
  • weryfikacja naszych danych podczas podróży za granicę, do kraju, w którym nie jest wymagany paszport (np. na lotnisku)

Nowy mDowód powinien być honorowany wszędzie od 14 lipca, jednak musimy pamiętać, że banki dopiero przygotowują się do zmian, dlatego też w niektórych z nich mDowód może zostać honorowany dopiero od września. 

Zobacz również: Ogromna pomyłka dostawcy energii. Sprawdź, czy otrzymałeś zawyżony rachunek

mObywatel 2.0 przewiduje dwie nowe funkcje

Oprócz opcji zweryfikowania danych osobowych z poziomu aplikacji, nowy mObywatel umożliwi nam również:

  • sprawdzenie dokumentów autobusu zamówionego na wycieczkę - opcja "bezpieczny autobus"
  • zgłoszenie porzuconych śmieci lub innych zanieczyszczeń - opcja "naruszenie środowiskowe"

Zgłoszonymi sprawami zajmie się Główny Inspektorat Środowiska. 

Zobacz również: Nowe zasady udzielania świadczeń dla seniorów. Oto kto skorzysta na 500+

Jak zainstalować nową aplikację? Możesz wypróbować ją już dziś

Zainstalowanie nowej aplikacji będzie bardzo proste. 14 lipca, pojawi się ona w Sklepie Play lub App Store. Po znalezieniu jej w internetowym sklepie z aplikacjami, wystarczy, że klikniemy opcję "zainstaluj". Jeśli jednak jesteśmy ciekawi nowej aplikacji, możemy przetestować ją już dziś. Obecnie jest dostępna do pobrania w wersji beta. 

W zależności od systemu operacyjnego naszego smartfona istnieją dwa sposoby zainstalowania takiej wersji. Jeśli chcemy przetestować mObywatela 2.0 na systemie Android, po wyszukaniu aplikacji mObywatel w Sklepie Play musimy zjechać na dół i znaleźć zakładkę "dołącz do programu testów beta". Następnie wystarczy kliknąć przycisk "dołącz". Jeśli jednak korzystamy z urządzenia z systemem iOS, z App Store musimy najpierw pobrać aplikację "Test Flight", a następnie po jej uruchomieniu wyszukać mObywatela i kliknąć przy nim przycisk "zainstaluj".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy