Reklama

Zmiany w wysokości trzynastej emerytury. Tego seniorzy mogą się nie spodziewać

Od 2020 r. trzynasta emerytura jest stałym, wypłacanym raz w roku dodatkowym świadczeniem, z którego nie można dokonywać potrąceń i egzekucji. W kwietniu przyszłego roku „trzynastka” może trafić do seniorów w rekordowo wysokiej kwocie.

Kto może otrzymać trzynastą emeryturę?

Dodatkowe, roczne świadczenie pieniężne w postaci trzynastej emerytury ZUS każdego roku wypłaca osobom, które 31 marca są uprawnione do:

Reklama
  • emerytury - w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Trzynasta emerytura jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku.

Czytaj także: Jak ponownie przeliczyć emeryturę lub rentę?

Ile wyniesie "trzynastka" w 2024 roku?

Emeryci i renciści w 2024 r. mogą liczyć na większą kwotę wypłacaną w ramach trzynastej emerytury. Świadczenie zostanie podniesione z uwagi na czekającą  waloryzację. Jak informuje Radio Zet - kwota brutto zmieni się z 1588,44 zł na 1783,82 zł. Ponadto Wypłata "na rękę" może być dodatkowo zwiększona, jeśli spełniona zostanie obietnica podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.

To, ile w danym roku ma wynosić trzynasta emerytura, zależy od wysokości inflacji i zależnej od niej waloryzacji. W przyszłym roku renty i emerytury mają wzrosnąć o 12,3 proc., a to oznacza, że wysokość emerytury minimalnej zmieni się z 1588,44 zł brutto do 1783,82 zł brutto. A jak już wspomnieliśmy - "trzynastka" jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury.

"Pamiętajmy, z czego ta waloryzacja wynika: gdyby nie było historycznie wysokiej inflacji, to nie byłoby historycznie wysokie waloryzacji. Tak są przepisy skonstruowane, że jedno jest pochodną drugiego" - powiedział w podcaście "Biznes. Między wierszami" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego .

Warto wiedzieć: Spadnie liczba osób uprawnionych do pobierania "czternastki"? Ekspert nie ma złudzeń

Sytuacja może dodatkowo ulec zmianie, jeśli władzę w Polsce przejmie Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, czyli partie, które zapowiedziały utworzenie koalicji, która miałaby sejmową większość.

W przedwyborczych obietnicach Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że podniesie kwotę wolną od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł. "Wtedy na wypłatę 13. emerytury obciążonej tylko składką zdrowotną liczyć będą mogli seniorzy ze świadczeniami do 3216,18 zł brutto" - podaje Radio Zet.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci | 13. emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy