Reklama

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Koniec luk w przepisach

Odkąd wprowadzono zakaz handlu w niedzielę, przepisy co jakiś czas się zmieniają. Głównie z powodu tego, iż handlowcy wciąż znajdują luki prawne, które pozwalają im otwierać sklepy mimo oficjalnego zakazu. Co zmieni się w przepisach tym razem?

Zakaz handlu w niedziele. Dotychczasowe przepisy

Od marca 2018 stopniowo wprowadzany był w Polsce zakaz handlu w niedzielę. Najpierw można było jeszcze zrobić zakupy w dwa takie dni w miesiącu, natomiast od 2020 roku handel jest dozwolony jedynie w kilka niedziel w roku.

Jednak istniała luka w przepisach, która umożliwiała otwieranie w niedzielę dużych marketów pod pretekstem prowadzenia działalności jako placówki pocztowej. W związku z tym w tych sklepach można było zrobić normalne, duże zakupy spożywcze.

Zakaz handlu w niedziele. Zmiany w przepisach

Od 1 lutego 2022 roku w życie wejdą nowe przepisy, które mają zaostrzyć zakaz handlu w niedzielę. W te dni będą mogły otwierać się jedynie sklepy, których przychody z usług pocztowych wynoszą przynajmniej połowę wszystkich zysków.

Ostatnia handlowa niedziela ze starymi zasadami będzie 30 stycznia. Po tej dacie małe sklepy będą mogły funkcjonować pod warunkiem, że pracować będzie właściciel. Pozostałe mają zakaz handlu w niedzielę oprócz następujących terminów:

Reklama
  • 10 kwietnia 
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia 
  • 18 grudnia

Czytaj więcej:

Zakaz handlu w niedziele to fikcja. Pracownicy marketów wyjdą na ulice

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Jest projekt rozporządzenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakaz handlu w niedziele | niedziele handlowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy