Zniesie mrozy i suszę. Oto świetna alternatywa dla tui
Chcąc wybrać piękny, naturalny żywopłot do swojego ogrodu, wiele osób decyduje się na popularną i sprawdzoną tuję. Jednak alternatywą dla tej rośliny jest dereń biały w odmianie elegantissima, czyli rozłożysty krzew o estetycznych, dekoracyjnych liściach i znakomitych właściwościach regeneracyjnych.
Dereń biały elegantissima - charakterystyka
Dereń biały elegantissima to efektownie prezentujący się krzew liściasty, który może osiągać do trzech metrów wysokości, a odpowiednio przycięty z powodzeniem przybierze formę żywopłotu. Roślina charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na choroby, szkodniki, suszę, mróz i zanieczyszczenia powietrza.
Dereń biały elegantissima zwraca na siebie uwagę biało-zielonymi liśćmi i czerwonymi pędami, które zwłaszcza zimną pięknie prezentują się na tle śniegu. Krzew zaczyna kwitnąć na przełomie maja i czerwca, wówczas wypuszcza niewielkie kwiaty w kremowym kolorze, natomiast owoce pojawiają się we wrześniu i październiku.
Dereń biały elegantissima - pielęgnacja
Roślina nie ma dużych wymagać w kontekście jej pielęgnacji, ale należy pamiętać, że preferuje wilgotne gleby o odczynie lekko kwaśnym. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny będzie miejsce słoneczne lub lekko ocienione.
Dereń biały elegantissima świetnie radzi sobie w warunkach atmosferycznych charakterystycznych dla Polski, dlatego bardzo często spotkamy go w ogrodach i parkach. Zaleca się podlewać roślinę raz na dwa tygodnie, ale niezbyt obficie.
Choć dereń biały jest odporny na różnego rodzaju choroby, to jednak najczęściej jest atakowany przez mączniaka prawdziwego. W takiej sytuacji należy aplikować roślinie odpowiednie preparaty, które ochronią ją przed rozwojem choroby.
Chcąc wzmocnić roślinę w okresie wegetacyjnym, warto stosować nawozy uniwersalne.
Dereń biały elegantissima - przycinanie
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla rośliny jest jej przycinanie. Pierwsze cięcie należy przeprowadzić już na etapie sadzenia krzewu. Natomiast wiosną przycinamy pędy, zostawiając je do ⅓ długości.