Zobacz pokazy kobiet bez rak, olbrzymek, karłów...

„Kurjer Warszawski” z 1862 roku informował natomiast, że codziennie od godziny szesnastej będzie można oglądać na ulicy Foksal dzikich ludzi, a wśród nich: kobietę albinosa, kobietę z Przylądka Dobrej Nadziei, prawdziwego dzikiego Indianina... Tego typu wydarzenia w XIX wieku cieszyły się niezwykłą popularnością.

Kiedyś, tak jak i teraz, ludzi fascynowało wszystko co dziwne, nieznane, nietypowe
Kiedyś, tak jak i teraz, ludzi fascynowało wszystko co dziwne, nieznane, nietypoweAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy

Dzisiaj swoją wiedzę na temat świata czerpiemy z gazet, radia, telewizji, internetu... W XIX wieku zobaczeniu tego co dziwne służyły wystawy. To właśnie na nich można było zobaczyć po raz pierwszy gramofon, telefon, elektryczne światło, książkę pisaną językiem dla niewidomych, czy też makietę z natryskami.

Od prezentowanych wynalazków huczało całe miasto, każdą obejrzaną nowość trzeba było następnie przedyskutować, zastanowić się, czy aby na pewno przyjmie się w życiu codziennym i nie zaszkodzi moralności.

Nie mniejsze zainteresowanie budziły pokazy cudów natury w postaci: olbrzymek, bab z wąsami, albinosów, murzynów, bezrękich kobiet... Czasami tego typu osoby można było oglądać także w cyrkach.

Ludzie o nadmiernym owłosieniu, kiedyś stanowili atrakcję
Ludzie o nadmiernym owłosieniu, kiedyś stanowili atrakcjęAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy

W jednym z prasowych ogłoszeń informowano, że przez czas krótki będzie do zobaczenia na Stradomiu w Krakowie "piękna olbrzymka", która w przeciwieństwie do swej budowy ciała posiada drobne ręce i małe nogi. Jest tak imponująca, że może być śmiało olbrzymką kobiet całego świata nazwaną. Jednocześnie autor ogłoszenia zapewniał, że widok tej dziewczyny "każdemu przez dłuższy czas w pamięci zostanie".

A żeby nie było za krótko, jednocześnie będą do zobaczenia widoki wszystkich części świata, takich jak Jerozolima, Konstantynopol, Londyn.... Olbrzymkę wraz z widokami oglądać można od 10 rano do 10 wieczór. Bilety oczywiście płatne.

"Kurjer Warszawski" z 1862 roku informował natomiast, że codziennie od godziny szesnastej będzie można oglądać na ulicy Foksal dzikich ludzi, a wśród nich: kobietę albinosa, kobietę z Przylądka Dobrej Nadziei, prawdziwego dzikiego Indianina z Północnej Ameryki i murzyna z pustyni Sahara. Cena biletów od 10 do 45 kopiejek.

Kobieta z "czterema nogami"
Kobieta z "czterema nogami"Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy

W innym numerze "Kurjer Warszawski" z 1870 roku donosił, że od trzeciej do piątej popołudniu i od ósmej do dziesiątej w nocy będzie można oglądać "przedstawienie" zrośniętych torsami bliźniąt syjamskich (sześćdziesięcioletnich mężczyzn, mówiących po angielsku).

Dziś rodzi się pytanie, na ile prezentowani publiczności albinosi, murzyni, karły... brali udział w tego typu występach z własnej woli, a na ile byli zmuszani do niewolniczej pracy przez organizatorów pokazu. Wiadomo, że rodzice z ubogich rodzin sprzedawali niejednokrotnie swe ułomne dzieci właścicielom cyrku. I jeszcze jedna wątpliwość - czy tego typu pokazy nie uwłaczały godności pokazywanych.

Kobieta - olbrzym
Kobieta - olbrzymAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy

Bez wątpienia uwłaczały godności nie tylko pokazywanych, ale także oglądających, którzy przez swoją ciekawość przyczyniali się do rozwoju tego osobliwego przemysłu. No cóż, w XIX wieku z szacunkiem podchodzono tylko do równo lub lepiej urodzonych od siebie.

Gdyby czytelnicy  mieli wątpliwość, co w XIX wieku podniecało ciekawość ludzi z dobrych domów, zapraszamy do obejrzenia poniższych zdjęć.

Kobieta bez rąk
Kobieta bez rąk Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Kobieta bez rąk
Kobieta bez rąkAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Mężczyzna o "trzech nogach"
Mężczyzna o "trzech nogach"Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Członkini cyrkowej trupy
Członkini cyrkowej trupyAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Para cyrkowców
Para cyrkowcówAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Mężczyzna nazywany "człowiekiem - skórą"
Mężczyzna nazywany "człowiekiem - skórą"Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas