ZUS wysyła do płatników ważne informacje. Chodzi o rozliczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie do płatników informacji o tym, jak wygląda stan ich rozliczeń za ubiegły rok. Informacje te dotrą w sumie do ponad 3 milionów osób. W powiadomieniu zawarto dane o stanie rozliczeń składkowych, a więc o nadpłatach, niedopłatach lub ewentualnym stanie zerowym.

7 stycznia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie do płatników informacji o tym, jak wygląda stan ich rozliczeń
7 stycznia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie do płatników informacji o tym, jak wygląda stan ich rozliczeń 123RF/PICSEL


- Ważne jest to, aby każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość, jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych. Bez tej wiedzy trudno prowadzić biznes. Dlatego co roku przekazujemy takie informacje płatnikom - zaznaczył Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

- Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r., dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata czy też saldo zerowe. Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty — zaznacza ZUS.

Jeśli stan konta płatnika jest zerowy, sprawa jest prosta. Taka osoba zobowiązana jest w 2023 roku płacić kolejne składki w ustalonej wysokości. Co z osobami, które w powiadomieniach dostaną informacje o niedopłatach i nadpłatach? Jak wpłynie to na wysokość ich składek w 2023 roku? Wyjaśniamy.

Niedopłata: Co oznacza dla płatnika?

Jeśli płatnik otrzyma od ZUS-u informacje o niedopłacie, powinien przygotować się na dodatkowe koszty. Zaległość można "oddać" od razu lub zdecydować się na spłatę w ratach. Osoby, które chcą podzielić zobowiązanie, muszą jednak złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o podzielenie wspomnianych płatności na mniejsze części. Wówczas ich wpłaty w roku 2023 zostaną odpowiednio zwiększone.

"Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r., dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata" - tłumaczy ZUS
"Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r., dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata" - tłumaczy ZUS123RF/PICSEL

Nadpłata. Czy można ubiegać się o zwrot pieniędzy?

Płatnicy, którzy w najbliższym  czasie dowiedzą się, że na ich koncie jest nadpłata, również mają dwie możliwości odebrania należności. Takie  osoby mogą złożyć do ZUS-u wniosek o natychmiastową wypłatę nadpłaty na numer rachunku bankowego przypisany do ich konta. Mogą jednak również zdecydować się na odebranie należności w ratach - przez pomniejszenie najbliższych składek.

Robert Makłowicz: Emanacja radości świataINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas