Zwyrodnienie stawów u psa: Objawy, leczenie
Psy – wbrew pozorom – mogą cierpieć na wiele chorób, które narażają na szwank ich kondycje. Jedną z nich są zwyrodnienia stawów. Mogą one występować zarówno u młodych psów rasowych, jak i dorosłych kundelków. Niestety, ich objawy nie zawsze są prawidłowo przez człowieka odczytywane, co sprawia, że zwierzęta bardzo cierpią.
Wszystko zaczyna się od dysplazji
Część chorób zwyrodnieniowych stawów u psów jest spowodowana dysplazją. To rozluźnienie struktury stawów, które prowadzi do ich powolnej degradacji. Sprzyja to zanikaniu struktury chrząstek stawów, co - nieleczone - powoduje, że z czasem kości podczas ruchu trą o siebie, co prowadzi do bólu oraz całkowitego unieruchomienia. Choroba zwyrodnieniowa występuje u niektórych szczeniąt, zwłaszcza tych, które szybko rosną, a także u dorosłych i dużych psów rasowych. Poza tym na zwyrodnienia stawów cierpią również starsze psy nierasowe, a także te, które borykają się z nadmierną wagą.
Jak poznać, że ze stawami jest coś nie tak?
Pierwsze objawy są bardzo nieoczywiste, dlatego zwyrodnienia stawów są ignorowane. Przede wszystkim - w początkowym stadium - mogą wystąpić problemy ze wstawaniem z legowiska, a także pies może unikać wskakiwania np. na kanapę lub wchodzenia po schodach. Tutaj powinna zapalić się pierwsza lampka ostrzegawcza, bo pomimo tych symptomów pies może nadal biegać po płaskich powierzchniach oraz mieć chęć na zabawę. W takim momencie niezwłocznie trzeba udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu ze zwyrodnieniem stawów.
Inne niepokojące objawy
Jeśli początkowe objawy zostały niezauważone, może dojść do zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów u psa. Przeważnie wtedy łatwo da się zauważyć niechęć psa do wykonywania jakiejkolwiek aktywności, szybkie męczenie się, a także utykanie. Niekiedy, a zwłaszcza gdy choroba jest dla psa wyjątkowo bolesna, zwierzę może częściej niż zwykle lizać łapy, mieć pozdzierane pazury (od stawiania małych kroczków łapkami), a także tracić apetyt, być wycofanym i apatycznym oraz mieć problemy z oddawaniem moczu i kału. Jeśli takie symptomy występują, mamy do czynienia z poważnym zwyrodnieniem stawów i konieczna będzie interwencja u ortopedy.
Jak wygląda leczenie?
Niestety, leczenie zwyrodnienia stawów u psa nie jest prostym i tanim procesem. Przede wszystkim należy podawać leki przeciwbólowe, które ulżą zwierzęciu w cierpieniu, a także niejednokrotnie stosowana jest terapia mająca na celu regenerację nadwyrężonych stawów. Oczywiście istnieją również zabiegi, które polegają na wstrzykiwaniu preparatów, a także stosowana jest laseroterapia oraz masaże.
Czy da się zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo podstępna. Niestety, niektóre z psów może być na nią bardziej narażona poprzez tendencje genetyczne, a niektóre związane są z wiekiem i brakiem zbilansowanej i zrównoważonej diety. Czasami da się jej zapobiec, np. zapewniając psu odpowiednią dawkę ruchu oraz pamiętając o racjonalnej psiej diecie, która obfituje w niezbędne dla jego zdrowia minerały. Jeśli pies - zwłaszcza młody - cierpi z powodu otyłości i nadwagi, konieczna jest redukcja masy ciała, aby zminimalizować obciążenia stawów.