Reklama

Życie prababki księcia Williama

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg. Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama, była niezwykłą postacią.

Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką księcia Yorku, późniejszego króla Anglii Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej. Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła. W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów. Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie "Jak zostać królem", w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.

Reklama

Fakty, skandale, plotki, dworskie życie od kuchni!

- Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon od narodzin do śmierci

- Fascynujące życie Królowej Matki znanej z ciepłego uśmiechu i pastelowych kapeluszy

- Skandal! Czy Elżbietę urodziła surogatka?

- Zimna intrygantka, medialna gwiazda czy ambitna przedsiębiorcza dziewczyna?

- Jak duży wpływ miała na króla Jerzego VI i jego decyzje polityczne?

- Jaką była matką, babcią, prababcią? Jakie relacje łączyły ją z Dianą?

- Królewskie śluby, narodziny następców tronu, rodzinne relacje, stosunki z przyjaciółmi...

- Europejskie monarchie i kulisy dworskiego życia

Choć Elżbieta wolała poślubić wytwornego księcia Walii niż jego młodszego brata, diuka Yorku, wkroczyła na dwór królewski tak, jak wybitna aktorka wkracza na scenę, i stała się później najdłużej obecną w prasie gwiazdą mediów w XX wieku.

Macierzyństwo zdecydowanie umocniło pozycję Elżbiety w rodzinie królewskiej, ale podobnie jak inne kobiety z jej klasy pozostawiła ona codzienną opiekę nad córkami w rękach niani oraz guwernantki, Marion Crawford.

Recenzje

"Według nowej, szokującej książki, Królowa Matka była nieślubnym dzieckiem francuskiej kucharki, a Królowa Elżbieta II została poczęta w wyniku sztucznego zapłodnienia. (...) Podczas konferencji prasowej poprzedzającej premierę książki Campbell powiedziała, że zamierza uchylić rąbka tajemnicy w kwestiach, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego. "Nadszedł czas, by poznać prawdę, a ja jestem gotowa ją ujawnić przed śmiercią zainteresowanych" - zapowiedziała. Królowa Matka, urodzona jako Elżbieta Aniela Małgorzata Bowes-Lyon, nosi to samo imię co francuska kucharka Małgorzata Rodiere, "ponieważ jest jej córką", dodała Campbell. (...) "Sądzę, że starsze panie o konserwatywnych poglądach będą absolutnie przerażone" -powiedziała. "Dotąd poddani znali Królową Matkę jako postać z bajki, kukiełkę ze stali". "Była kimś więcej niż tylko uroczą, kochaną starszą panią" (...)."

The Huffington Post

"Autorka rozbija w drobny mak popularny obraz Królowej Matki i wysuwa skandalizujące tezy. Jeśli wciągnął cię film Jak zostać królem, najprawdopodobniej zaszokuje cię ambitna manipulatorka opisana w książce Colin Campbell."

The Independent

O autorce

Lady Colin Campbell jest brytyjską pisarką, autorką biografii i autobiografii, powieściopisarką, występuje w telewizji i radio. Zasłynęła biografią Diany, księżnej Walii, zatytułowaną "The Real Diana", a także innymi książkami o rodzinie królewskiej i arystokracji. Campbell urodziła się na Jamajce. Jest córką Michaela i Glorii Ziadie. Jej ojciec miał przodków w rodzinie carskiej, a w rodzinie matki byli Anglicy, Irlandczycy, Portugalczycy i Hiszpanie.

Jej prababka ze strony matki pochodziła z rodziny De Pass i była sefardyjką. W 1974 roku wyszła za mąż za Lorda Colina Ivara Campbella, syna Iana Campbella, 11. księcia Argyll. Rozwiodła się z nim w 1975 roku. Adoptowała dwóch urodzonych w Rosji chłopców: Dimę i Miszę. Obecnie mieszka w Kennington w Wielkiej Brytanii.

O pisaniu biografii mówi: "Sądzę, że moim zadaniem jako godnego zaufania autora biografii jest przyjrzenie się wszystkim aspektom czyjegoś życia - nie ma znaczenia, czy dotyczą one jego życia prywatnego czy publicznego".


materiały promocyjne
Dowiedz się więcej na temat: Królowa | Królowa Elżbieta II | Anglia | książka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy