Osiągnięcia współczesnej stomatologii
W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił ogromny postęp w stomatologii. Dotyczy on zarówno skuteczności przeprowadzanego leczenia, jak i komfortu pacjenta. Wprowadzanie coraz bardziej nowoczesnych metod profilaktyki, diagnostyki i leczenia służy przede wszystkim przeciwdziałaniu chorobom zębów i dziąseł.
Nowoczesna diagnostyka i immunologia
Osiągnięcia naukowe w diagnostyce chorób jamy ustnej wykorzystują odkrycia z zakresu informatyki, genetyki i immunologii. Wprowadzenie komputerów do stomatologii umożliwiło rozwój radiografii cyfrowej, w której obraz RTG uzyskuje się przy znacznie zmniejszonej dawce promieniowania w porównaniu ze zdjęciem tradycyjnym, a obraz uzyskiwany jest szybciej.
Znieczulenie - recepta na ból
We współczesnej stomatologii wizyta u lekarza nie wiąże się już praktycznie z bólem. Oczywiście pozostaje jeszcze nieco przykre uczucie przy samym znieczuleniu, ale obecnie dostępne są żele znieczulające, które, używane przed wkłuciem, zmniejszają dyskomfort pacjenta. Stosowane są coraz bardziej nowoczesne systemy znieczulające - urządzenia sterowane przez mikroprocesor, które powoli podają dokładnie odmierzoną dawkę znieczulenia. Środki znieczulające są bardziej bezpieczne niż kiedyś, co redukuje ryzyko wystąpienia np. reakcji uczuleniowej.
Narzędzia pracy - mikrosilnik i turbina lub...
Znaczący postęp dokonał się również w zakresie wyboru narzędzi i metod pracy stomatologa. Istnieją już rozwiązania alternatywne do turbiny i mikrosilnika, popularnie zwanych wiertarkami szybko- i wolnoobrotowymi. Stosowanie nowoczesnych metod jest całkowicie lub niemal całkowicie bezbolesne. Należy jednak podkreślić, że przy głębokich i rozległych ubytkach nie można całkowicie zrezygnować z użycia wiertarek i/lub znieczulenia.
Profilaktyka przede wszystkim
Przeprowadzone badania naukowe potwierdzają ogromną rolę profilaktyki w zapobieganiu chorobom jamy ustnej. Mimo że dokonano tak wielu odkryć w dziedzinie stomatologii, dentyści apelują - codzienne zabiegi higieniczne są najważniejsze w profilaktyce chorób jamy ustnej. Najważniejsze jest szczotkowanie zębów przez 2-3 minuty przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku oraz stosowanie odpowiednich technik szczotkowania zębów. Nieodzowne jest również korzystanie z dodatkowych narzędzi, takich jak nitka dentystyczna czy płukanka do ust. Czyszcząc zęby jedynie za pomocą szczoteczki do zębów, usuwamy 60% płytki nazębnej - szczoteczka nie dociera bowiem do przestrzeni międzyzębowych.