Reklama

Reklama

Skrywana kobiecość muzułmanek

Jakie naprawdę są kobiety w krajach muzułmańskich? Jak wyrażają swoje emocje, gdy nie muszą odgrywać tradycyjnych ról w świecie rządzonym przez mężczyzn? Próbą odpowiedzi na te pytania są niezwykłe zdjęcia, ukazujące intymny świat muzułmanek.

Kobiety tańczą, ich twarze są odsłonięte. Fotografka Mimi Chakarova starała się uchwycić nieco inne oblicze Iraku, niż to pokazywane w serwisach informacyjnych.

"Było to dla mnie bardzo ważne, aby nie fotografować Irakijek w chustach. Chciałam też sportretować je we wnętrzach, ukazać je tak, jak ukazałabym kobiety w każdym innym zakątku świata." - mówi Mimi Chakarova, fotografka i dziennikarka.

Kobiety na fotografiach żyją praktycznie cały czas w ukryciu. Ich domem jest schronisko w Bagdadzie, które opiekuje się ofiarami gwałtu i handlu ludźmi. Mimi Chakarova ukazała je na intymnych, zaskakujących ujęciach, takich jak to, na którym 16-letnia dziewczyna tańczy przed obiektywem.

Reklama

Te chwile wyrwane z codzienności przeciwstawiają się lokalnej mentalności. W Iraku uważa się, że to ofiary przestępstw seksualnych ponoszą winę za zaistniałą sytuację. Jedna z mieszkanek schroniska uciekła tu przed rodziną, która groziła jej śmiercią.

Podczas gdy zwiedzający podziwiają fotografie Mimi, ona sama przygotowuje się do kolejnej wyprawy - do Iraku, Kaszmiru i Afganistanu. Jej sztuka koncentruje się na kobietach, ponieważ w regionach ogarniętych konfliktem to właśnie one często jako pierwsze doświadczają cierpienia.

Zobacz film: ""

Tłum. Katarzyna Kasińska na podst. AFP

Interia.tv

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje