Najczęstsze problemy ze stawem ramiennym i jak sobie z nimi radzić
Artykuł sponsorowany
Jednym z elementów budujących bark jest staw ramienny. To właśnie on odpowiada za nieograniczoną ruchomość ręki we wszystkich płaszczyznach. Jednak tak duży zakres ruchu oraz specyficzna budowa tego stawu sprawiają, że jest on narażony na różne problemy. Zobacz, co to za dolegliwości i sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Dlaczego staw ramienny jest podatny na uszkodzenia?
Staw ramienny jest największym stawem kończyny górnej [1]. Jest tzw. stawem polikasjalnym, czyli takim, który umożliwia największy zakres ruchów i dzięki któremu można dotknąć każdego punktu płaszczyzny kuli pozostającego w zasięgu ręki [2]. Staw ten składa się z płytkiej, małej panewki łopatki i głowy kości ramiennej [1]. Z kolei, by mógł wykonywać tak szerokie ruchy, nieprzerwanie pracują wraz z nim liczne mięśnie [2].
Nieproporcjonalna budowa elementów anatomicznych stawu ramiennego oraz znaczna ruchomość tego stawu sprawiają, że jest on potencjalnie niestabilny i podatny na kontuzje. Zwłaszcza na urazy o charakterze przeciążeniowym nabywane podczas pracy zawodowej lub uprawiania sportu [2].
Niestabilność stawu ramiennego - częsty problem
Za stabilizację stawu ramiennego odpowiadają [3]:
- torebka stawowa i obrąbek panewkowy, czyli stabilizatory bierne;
- stożek rotatorów, czyli stabilizator czynny wraz z koordynacją ruchów łopatki i kości ramiennej.
Pomimo obecności tych stabilizatorów staw ramienny może być niestabilny, czyli dochodzi w nim do patologicznego przemieszczenia się głowy kości ramiennej względem panewki łopatki o więcej niż 1 cm lub za krawędź panewki. Niepokojący jest także stan, któremu podczas ruchu towarzyszy bolesność, uciekanie lub ześlizgiwanie się struktur stawowych. Niestabilność może obejmować zwichnięcie lub podwichnięcie stawu ramiennego [3].
Zwichnięcie stawu ramiennego - objawy i przyczyny
Do podstawowych objawów zwichnięcia stawu ramiennego, czyli oddzielenie się powierzchni stawowych, można zaliczyć [1]:
- nagły, ostry i paraliżujący ból;
- ból nasilający się przy próbie ruchu kończyną;
- zmiana obrysu stawu.
W zależności od kierunku przemieszczenia wyróżnia się dwa główne typy zwichnięcia: przednie (najczęstsze) i tylne. Zwichnięciu mogą towarzyszyć uszkodzenia splotu ramiennego. Najczęstszą przyczyną tego problemu są urazy podczas wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej lub sportów zespołowych. Do zwichnięcia stawu ramiennego dochodzi zwykle podczas upadku na wyprostowaną i odwiedzioną kończynę [1].
Podwichnięcie stawu ramiennego - objawy i przyczyny
Podwichnięcie stawu ramiennego polega na częściowej utracie kontaktu powierzchni stawowych głowy kości ramiennej z panewką. Jest ono trudne do zdiagnozowania. Pacjenci narzekają na uczucie niestabilności stawu, które pojawia się głównie w czasie ruchu odwodzenia oraz ból w obrębie barku [2].
Główne przyczyny podwichnięć stawu ramiennego to [2]:
- predyspozyje genetycznie (np. dotyczące kształtu kości w obrębie stawu);
- upadek na wyprostowaną rękę;
- przeciążenie sportowe np. podczas gry w tenisa, pływania, rzucania młotem;
- uraz ramienia;
- wcześniejsze urazy ramienia;
- hipermobilność w stawach.
Jak sobie radzić z problemami ze stawem ramiennym?
Leczenie wszystkich dolegliwości związanych ze stawem ramiennym powinno być prowadzone po konsultacji lekarskiej i otrzymaniu diagnozy. Często konieczne jest unieruchomienie kończyny na jakiś czas w ortezie, a potem ćwiczenia czynne i bierne oraz fizykoterapia np. galwanizacja i laseroterapia [1]. Podstawą zapobiegania niestabilności stawu ramiennego i związanych z nią zwichnięć lub podwichnięć jest rehabilitacja polegająca na wzmacnianiu mięśni otaczających staw. Ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty [3].
Warto również dostarczać do organizmu substancje odżywcze wspierające układ kostno-stawowy, zwłaszcza kolagen, czyli białko, które stanowi budulec macierzy chrząstki stawowej. W przypadku diety ubogiej w kolagen można spożywać go w odpowiedniej ilości, wykorzystując suplementację preparatami 4Flex z łatwo przyswajalnym hydrolizatem kolagenu Fortigel® [4].
Na zlecenie marki 4flex.
Bibliografia:
1. Strzelecka J. i in., Jednostronne urazowe sportowe zwichnięcie stawu ramiennego z porażeniem splotu ramiennego u 16-letniej pacjentki. Analiza przypadku, Pediatria Polska, 2/2018 vol. 93: 192-198.
2. Pogorzała A. i inni, Przyczyny i klasyfikacja nawykowego zwichnięcia stawu ramiennego oraz testy wykorzystywane w ocenie jego niestabilności, Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii 2017: 71-86.
3. Radlak K., Niestabilność stawu ramiennego - fizjoterapia, Portal Fizjoterapeuty 2019: https://fizjoterapeuty.pl/urazy/niestabilnosc-stawu-ramiennego-fizjoterapia.html
4. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex/
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych
Artykuł sponsorowany