Przedurlopowy zawrót głowy

W codziennej gonitwie coraz bardziej doceniamy możliwość spojrzenia na świat choć na chwilę z innej, nieco mniej zabieganej perspektywy. Wielu z nas z uśmiechem na ustach skreśla kolejne okienka w kalendarzu lub rozmarzonym wzrokiem spogląda na ekran smarfona, odliczając dni do rozpoczęcia wymarzonego urlopu. Co zrobić, aby zaplanować go odpowiednio? Przede wszystkim nie należy tracić głowy…

Gdy za oknem lato w pełni, ciężko skupić się na codziennych zadaniach realizowanych w pracy. Warto jednak zachować zimną krew, pozamykać możliwie jak najwięcej zawodowych spraw oraz odpowiednio wcześniej przygotować się do wyjazdu po to, aby zaplanowany wypoczynek okazał się czasem relaksu, spokoju, podczas którego nabierzemy nowej energii i naładujemy akumulatory.

KROK 1 Planowanie na wagę złota

Spontaniczne wyjazdy na zasadzie "jakoś to będzie" są ekscytujące i z pewnością niejednym mogą pozytywnie zaskoczyć. Ale to, co dla jednych jest wspaniałą przygodą i  podróżą w nieznane, dla drugich (nie ma co ukrywać, pozostających w większości) może okazać się źródłem niepotrzebnego stresu. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zaplanować możliwie jak najwięcej. Znalezienie miejsca do zakwaterowania, wyrobienie odpowiednich dokumentów (np. paszportu), zadbanie o swoje zdrowie (np. szczepienia ochronne), zakup biletów lotniczych, przegląd samochodu (w przypadku tych, którzy za lataniem nie przepadają), wyszukanie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, czy choćby skompletowanie właściwej garderoby - to sprawy, którymi warto zająć się z odpowiednim wyprzedzeniem.

KROK 2  Poznaj miejsce, które chcesz odwiedzić

Jeśli twój urlop nie obejmuje wyłącznie relaksowania się przy hotelowym basenie z drinkiem w ręku, warto dołożyć starań, aby jak najlepiej poznać miejsce, które chcemy odwiedzić. Może się okazać, że oferuje ono wiele atrakcji, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Nieocenionym źródłem informacji jest przewodnik w formie drukowanej, tematyczne portale internetowe, strony biur podróży, blogi podróżnicze, czy choćby doświadczenie znajomych (post na Facebooku może dać nieoczekiwane rezultaty).

KROK 3 Zaprzyjaźnij się z kalkulatorem lub poznaj możliwości excela

Podczas urlopu wydawanie pieniędzy przychodzi dużo łatwiej niż zwykle. I nie ma w tym nic złego o ile po powrocie nie rozboli nas głowa po sprawdzeniu stanu konta. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek można wcześniej przygotować zestawienie orientacyjnych kosztów związanych z wyjazdem oraz wyznaczyć sobie maksymalny pułap jeśli chodzi o pieniądze, które chcemy wydać. Warto również, jeszcze przed wyjazdem, wymienić pieniądze na walutę obowiązującą w danym kraju, aby na miejscu nie tracić czasu na szukanie kantorów. Wyjściem z tej sytuacji jest dokonywanie płatności kartą płatniczą. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż zdarzają się miejsca, gdzie taka forma jest nieakceptowalna.

KROK 4 Niech lista potrzebnych rzeczy nie będzie tylko w Twojej głowie

Tradycyjne narzędzie takie jak kartka i długopis mogą bardzo pomóc w rozładowaniu emocji związanych z gorączkowym pakowaniem się, a potem zastanawianiem w trakcie podróży, czy aby na pewno wszystko zostało spakowane. Spisanie listy potrzebnych rzeczy daje dużo mniejsze prawdopodobieństwo zostawienia w domu czegoś ważnego. Idealnym scenariuszem jest spakowanie się na jeden, dwa dni przed wyjazdem, ale w rzeczywistości często jest tak, że tę czynność zostawiamy na ostatnią chwilę. O ile wrzucenie ubrań do plecaka czy torby podróżnej to nie problem, o tyle schody mogą pojawić się wtedy, gdy okazuje się, że czas do wyjazdu kurczy się w błyskawicznym tempie, a w łazience leży stos brudnych rzeczy, które chcielibyśmy zabrać ze sobą. W takich sytuacjach docenimy urządzenia takie jak pralka i suszarka wyposażone w odpowiednie funkcje. Nowa pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW posiada 16 programów prania, wśród których idealnie - w sytuacjach podbramkowych - sprawdzi się program Sport. Wówczas proces prania zostaje skrócony do 40 minut. Pełny cykl zapewnia efektywne pranie w rekordowym tempie. Czyste i pachnące pranie w krótkim czasie można uzyskać dzięki programowi automatycznego wykrywania połowy załadunku - Skróć czas, który dostępny jest w modelach AWG6102SL, EAWI7102CL EAWM6102CL, EAWI7102CL, EAWI6122SL, EAWI6102SL. Po wykryciu mniejszego załadunku prania, pralka automatycznie przejdzie w tryb szybki, a tym samym zużyje mniej wody, energii oraz skróci czas prania. Również suszarka do ubrań doskonale sprawdzi się, gdy musimy działać sprawnie. Amica oferuje nowoczesne suszarki do ubrań (EMADP 82 LCW oraz TADE 82 LCS), które szybko i bezpiecznie wysuszą nasze pranie. Model EMADP 82 LCW to urządzenie do zadań specjalnych, które pomieści do 8 kg mokrych rzeczy. Nowoczesne suszarki nie niszczą ubrań. Należy jednak pamiętać, aby unikać suszenia lnu, który kurczy się niezmiernie łatwo. Bez obaw można za to wkładać do suszarki tkaniny bawełniane, syntetyczne, czy jedwab. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać 3 poziomy suszenia. Takie rozwiązanie to wygoda i oszczędność cennego dla nas czasu. Program Do prasowania pozostawia ubrania lekko wilgotne, dzięki czemu można je prasować od razu po wyjęciu z pralki. Program Na wieszak szczególnie powinna zainteresować panów, ponieważ pozwala doschnąć ubraniom (np. koszulom) na wieszaku - bez prasowania. Natomiast decydując się na program Do Szafy w efekcie otrzymujemy pranie całkowicie wysuszone, które od razu można spakować do torby czy walizki.

KROK 5 Niech Twój wyjazd nie będzie anonimowy dla Twoich najbliższych Nie chodzi jedynie o podlewanie kwiatków pod nieobecność urlopowiczów, czy nakarmienie kota, ale świadomość, że w razie potrzeby nasi najbliżsi wiedzą, gdzie obecnie jesteśmy i mogą nam pomóc w sytuacjach podbramkowych. Dobrze jest zostawić informacje dotyczące miejsca naszego pobyt, np. namiary na hotel, ksero dowodu, paszportu, czy kopię ubezpieczenie zdrowotnego. Lepiej dmuchać na zimne.

I najważniejsze...

Warto wrzucić na luz, odpocząć, złapać oddech, choć na chwilę przestać myśleć o codziennych problemach, pracy, odkleić się od komórki, wyłączyć Facebooka i docenić miejsce, w którym jesteśmy, osobę, z którą przebywamy, ludzi, których możemy poznać. Wykorzystajmy każdą chwilę, aby potem mieć do czego wracać myślami i za czym tęsknić.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy