Reklama

Reklama

Aktywność fizyczna tylko z przyjaciółmi

Według brytyjskich naukowców uprawianie sportu z dobrym kolegą lub koleżanką mobilizuje dzieci do większej aktywności fizycznej, to z kolej pozytywnie wpływa na ich zdrowie.

Ze względu na to, że wiele dzieci w Wielkiej Brytanii nie wypełnia zaleceń dotyczących aktywności ruchowej, istnieje potrzeba zidentyfikowania nowych sposobów na zmotywowanie dzieci do ćwiczeń - mówi dr Russ Jago z Uniwersytetu Bristolu, który prowadził badania na zlecenie Brytyjskiej Fundacji Serca (British Heart Foundation - BHF). Zachęcanie dzieci do ćwiczenia razem z przyjaciółmi, zwłaszcza poza szkołą, może przynieść znaczące zmiany - dodaje naukowiec.

Badania prowadzono wśród 472 dzieci w wieku od 10 do 11 lat.

Uzyskano w ten sposób kompletne dane na temat aktywności fizycznej i czasu spędzanego z najbliższym kolegą lub koleżanką. Zauważono, że dzieci, które aktywnie spędzały czas w towarzystwie przyjaciół wykazywały wyższy poziom aktywności fizycznej w porównaniu z dziećmi, które nie miały tego rodzaju mobilizacji.

Reklama

Wnioski te dowodzą, że ćwiczenie wspólnie z przyjacielem lub posiadanie kolegi, który jest dobrym wzorem pod względem aktywności fizycznej zwiększa szanse, że dziecko będzie w dobrej formie. Wiemy, że osoby, które ćwiczą w dzieciństwie, częściej przenoszą ten zwyczaj w dorosłe życie, co obniża ryzyko chorób układu krążenia - mówi Natasha Stewart z BHF. Jej zdaniem, te badania pokazują, że proste inicjatywy, takie jak motywowanie dzieci do tego, żeby poszły pobiegać z przyjacielem mogą mieć duży wpływ na ich zdrowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje