Reklama

Reklama

Co warto wiedzieć o... konflikcie serologicznym

Może dojść do niego wówczas, gdy kobieta ma grupę krwi z czynnikiem Rh(-), a mężczyzna z Rh(+).

Jeżeli dziecko takiej pary odziedziczy czynnik Rh po ojcu, organizm matki potraktuje ciążę jak intruza i będzie się przed nią bronić.

Reklama

Na czym polega?
Gdy do krwioobiegu kobiety dostają się krwinki dziecka z dodatnim Rh, jej organizm odbiera je jak "obce". Układ odpornościowy matki wytwarza przeciwciała, które niszczą krwinki potomka. Może to doprowadzić do niedotlenienia i niewydolności krążenia u dziecka oraz do skrajnej niedokrwistości.

Dlaczego rzadko zdarza się w pierwszej ciąży?

Aby organizm kobiety zaczął się bronić przed krwinkami z obcym Rh, wcześniej musi się z nimi zetknąć. Właśnie dlatego pierwsze dziecko jest bezpieczne. Do "wymieszania" krwi między mamą a dzieckiem dochodzi bowiem podczas porodu. Dlatego dopiero kolejny potomek może być zagrożony.

O czym pamiętać?

Jeżeli ciężarna ma krew z czynnikiem Rh(-), powinna zbadać, czy nie ma przeciwciał zwalczających krwinki z Rh(+). Mogły się one pojawić np. po poronieniu, o którym nawet nie wiedziała. Gdyby okazało się, że w jej organizmie są takie przeciwciała, kobieta dostanie immunoglobulinę, która zablokuje ich wytwarzanie. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne.

Dowiedz się więcej na temat: organizm | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje