Reklama

Reklama

Ja i reszta świata

Trudną naukę komunikowania się z innymi ludźmi maluch musi rozpocząć zaraz po przyjściu na świat. Robi to w naprawdę znakomitym stylu - szybko i na zawsze podbijając wasze serca.

0-6 miesięcy

Reklama

Noworodek przejawia gotowość do kontaktowania się zaraz po przyjściu na świat. Czy pamiętasz, jak uważnie twój skarb ci się przyglądał, kiedy po raz pierwszy znalazł się w twoich ramionach?

Kontakt wzrokowy

Maluch w pierwszych tygodniach życia jest zafascynowany twarzą mamy. To pierwszy "obiekt", który brzdąc widzi wyraźnie i z uwagą studiuje. Przytulaj więc go, noś blisko siebie (np. w chuście lub po prostu na rękach) i obserwuj, jak wpatruje się w twoje oczy, kiedy do niego mówisz. Maleństwo na tym etapie rozwoju uczy się interakcji międzyludzkiej przede wszystkim poprzez naśladowanie - zaobserwuj, jak porusza ustami, naśladując twoją mimikę.

Pierwsze sygnały dźwiękowe

Jeszcze nie umie mówić, ale ma swoją skuteczną metodę sygnalizowania, że czegoś potrzebuje. To różne rodzaje płaczu. W ten sposób może przypomnieć ci, że istnieje i że cię potrzebuje. Na początku będziesz zawsze słyszała ten sam płacz. Ale kiedy już lepiej się poznacie, nauczysz się rozpoznawać, kiedy mówi: "Jestem głodny", a kiedy: "Przytul mnie".

Poproszę o uśmiech

Około połowy drugiego miesiąca życia dziecko zaczyna się uśmiechać. To prawdziwy przełom w waszej wzajemnej komunikacji. Poznasz na pewno,

że maleństwo obdarzyło cię prawdziwym uśmiechem I nie jest to jakiś mimowolny grymas. Jego oczy się rozświetlą, cała buzia stanie się radosna.

6-12 miesięcy

Wciąż mama jest najważniejszą osobą w życiu dziecka, ale malec stopniowo zaczyna zdawać sobie sprawę z istnienia innych ludzi wokół siebie.

Nauka kochania

Maluch jest z tobą prawie nierozłączny - często daje ci buziaki, domaga się przytulania i noszenia na rękach. Ale gdy skończy pół roku, zacznie budować specjalne więzi z innymi ważnymi dla niego osobami - tatą, rodzeństwem, dziadkami lub opiekunką. Świat relacji malca z ludźmi poszerza się. Może poczujesz w sercu ukłucie zazdrości, kiedy stwierdzisz, że twój skarb równie chętnie jak do ciebie, tuli się do niani. Jednak zachęcaj go do rozwijania tych związków. To dobre dla rozwoju brzdąca. Poza tym pozwoli mu to czuć się bezpieczniej, kiedy ciebie nie ma w pobliżu.

Nie znam cię

Nie bądź zaskoczona, jeśli twoje siedmiomiesięczne dziecko - dotychczas przyjacielskie i ufne wobec wszystkich - nagle przestraszy się i zacznie płakać, gdy zagada do niego obca osoba.

Taka reakcja świadczy o tym, że psychika brzdąca rozwija się prawidłowo. Dziecko zaczyna odróżniać "swoich" od "obcych". Teraz już zdaje sobie sprawę, że jest odrębną osobą (a nie jednym ze swoją mamą), że istnieje ono oraz inni. I zachowuje wobec nich dystans. Ta nieśmiałość wobec obcych może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Poproś znajomych, aby starali się delikatnie, stopniowo poznawać z malcem i jemu zostawili inicjatywę w "oswajaniu się".

Gdzie moja mama?

Mniej więcej w tym samym czasie dziecko wchodzi w etap rozwoju zwany lękiem separacyjnym. Bardzo się boi i rozpaczliwie płacze, kiedy nagle stwierdzi, że w pobliżu nie ma mamy. Nawet wtedy, kiedy tylko wychodzisz na chwilę do drugiego pokoju. Takie zachowanie jest również normalnym i nieodłącznym elementem rozwoju. Zawsze uprzedzaj brzdąca, kiedy wychodzisz z domu i zapewniaj go, że niedługo wrócisz. Mów nieprzerwanie do dziecka, kiedy musisz na chwilę zniknąć, np. w toalecie. Wkrótce maleństwo przekona się, że mama zawsze wraca, i lepiej będzie znosiło wasze rozłąki.

Głośny uśmiech

Rozwój umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi postępuje teraz w piorunującym tempie. Dziecko już świetnie wie, że uśmiech na jego twarzy uszczęśliwia innych. Jego gaworzenie brzmi już jak prawdziwa konwersacja - maluch zmienia intonację, natężenie głosu, zaczepnie pokrzykuje, "śpiewa". Około dziewiątego miesiąca szkrab zacznie celowo rozśmieszać swoich

najbliższych.

Dowiedz się więcej na temat: nauka | uśmiech | świat | reszta | dziecko | maluch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje