Mamo, chcę iść na imprezę
Nastolatkom w jakim wieku można pozwolić na imprezę poza domem? Co robić, aby uchronić je przed ewentualnymi kłopotami?
Co możemy zrobić?
Jeśli nasza pociecha nieoczekiwanie oświadcza, że wybiera się na imprezę i późno wróci, nie wpadajmy w panikę.
Nie rozkładajmy też rąk w przeświadczeniu, że nic nie można zrobić. Dziecko będzie się buntować i walczyć o swoje, ale zaakceptuje ograniczenia, jeśli będą rozsądne. Spróbujmy jak najwięcej dowiedzieć się o planach naszej pociechy.
Zapytajmy, dokąd się wybiera i z kim. Jeśli spotkanie ma się odbyć w domu któregoś z kolegów, poprośmy o adres i numer telefonu.
Gdy nasz nastolatek ma dopiero 14 - 15 lat, skontaktujmy się z rodzicami gospodarza imprezy i ustalmy, o której przyjechać po dziecko. Starszy na pewno takie działania będzie uważał za nadmierną kontrolę i brak zaufania.
Umówcie się więc, do kiedy może zostać na imprezie . Uprzedźmy też o konsekwencjach złamania umowy (np. zakaz wychodzenia na kilka kolejnych imprez). Postawmy warunek, by nasza pociecha miała cały czas włączoną komórkę.
Ale nie dzwońmy do niej co pół godziny. Możemy w ogóle nie telefonować, jeśli ona odezwie się do nas np. po dotarciu na imprezę i przed wyjściem. Gdy spotkanie ma się odbyć w pubie albo w jakimś klubie, problem jest poważniejszy.
Dotyczy on starszych nastolatków, bo młodsze raczej nie zostaną wpuszczone wieczorem do takich lokali. Porozmawiajmy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z imprezowaniem w mieście.
Nasza pociecha musi mieć się na baczności: unikać nieznanego towarzystwa, częstowania drinkami, papierosami, nie korzystać z propozycji podwiezienia do domu itp.
Jeśli mamy dobry kontakt z nastolatkiem, często z nim rozmawiamy (również na trudne tematy), raczej nie powinien zawieść naszego zaufania.