Reklama

Reklama

Odrabianie lekcji nie musi być koszmarem

Masz dość przypominania dziecku, by zabrało się wreszcie do lekcji? Nastolatkowi niełatwo się skupić na nauce. Jak możesz mu pomóc?

Większości nastolatków zależy na tym, aby mieć dobre stopnie w szkole. Ale gdy rodzice przypominają o odrobieniu lekcji, zwykle słyszą: "zaraz", "później ", "jeszcze nie teraz"? Jak uświadomić dzieciom, że kluczem do sukcesu jest systematyczna praca?

Ucz odpowiedzialności
Przede wszystkim przyjmijcie zasadę, że szkoła to sprawa ucznia, a nie mamy i taty. Nie oznacza to jednak, że masz pozostawić dziecko samemu sobie, bo może się to skończyć poważnymi kłopotami w szkole.

Spróbuj wprowadzić plan, dzięki któremu twoja pociecha weźmie na siebie odpowiedzialność za odrabianie lekcji. Jeśli do tej pory zbyt często jej pomagałaś, może od razu nie poradzić sobie ze wszystkim.

Reklama

Staraj się więc stopniowo wycofywać z wyręczania dziecka. Niech twoja pomoc ograniczy się do wspólnego ustalenia, co było zadane i sporządzenia planu odrabiania lekcji.

Podpowiedz dziecku, aby najpierw rozwiązało łatwiejsze zadania. Jeśli bez trudu je odrobi, chętniej weźmie się za następne.

Nie stój przy swojej latorośli, gdy pracuje. Najlepiej zostaw ją w pokoju samą. Pomóż, kiedy cię o to prosi, ale ogranicz się do wyjaśnienia polecenia. Nad rozwiązaniem niech pomyśli samodzielnie. Potem sprawdź odrobioną pracę.

Jeśli jest coś źle, razem poprawcie błędy. Gdy dziecko przyzwyczai się już do samodzielnego odrabiania lekcji, staraj się jak najmniej ingerować w jego obowiązki. Możesz oczywiście przypomnieć synowi czy córce, że pora usiąść do lekcji?

Ale nie powtarzaj tego co kwadrans. Bo w ten sposób zwalniasz swoją pociechę z odpowiedzialności.

Powiedz zatem tylko raz i więcej nie przypominaj.

Jeśli twoje dziecko się ociąga i dopiero przy pakowaniu plecaka zauważa, że czegoś nie odrobiło, nie wyręczaj go.

Niech, mimo późnej pory, samo rozwiąże zadanie albo pójdzie nieprzygotowane.

Tylko w ten sposób zrozumie, że pamiętanie o lekcjach to jego obowiązek.

Ale nie szczędź pochwał, kiedy widzisz, że dziecko staje się coraz bardziej odpowiedzialne?

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje