Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że leżący obok maluszek jest centrum twego świata. Odsłaniamy tajemnicę narodzin tej wielkiej miłości i radzimy, co robić, jeśli bliskość nie pojawia się od razu.
To powinno być takie łatwe, naturalne, przychodzić bez wysiłku... Jednak narodziny więzi, w dodatku tak silnej, jaka łączy matkę z dzieckiem, nie zawsze są proste.
Mimo że natura zadbała o to, by świeżo upieczona mama była hormonalnie "nastawiona na miłość" do dziecka, nie każda kobieta zakochuje się w swoim maleństwie od pierwszego wejrzenia. Kiedy rodzi się dziecko, świat staje do góry nogami.
Kobieta wyobrażała sobie rodzinną sielankę, a nagle okazuje się, że jest niewolnicą drzemki i karmienia.
Dlatego młode mamy, które jeszcze nie nauczyły się kochać swojego maleństwa, nie powinny czuć się winne.
Po prostu potrzebują więcej czasu - zgodnie przekonują położne, które udzielają wsparcia kobietom oraz pomagają im podczas połogu.
Niektóre mamy zaczynają czuć silny związek z dzieckiem dopiero wtedy, gdy staje się ono bardziej kontaktowe, zaczyna odpowiadać na wysyłane do niego sygnały - i to także jest normalne.
Na to, jak szybko matka poczuje emocjonalny związek z pociechą, wpływa wiele czynników, m.in. wiek kobiety, to, czy dziecko było długo wyczekiwane, czy pojawiło się niespodziewanie, czy młoda mama może liczyć na swojego partnera.
Więź z maluchem tworzy się miesiącami: kiedy się go tuli, karmi, przewija, usypia... Warto dowiedzieć się, co sprzyja tworzeniu wzajemnej bliskości i jak od początku pracować na głębokie, pełne miłości relacje z malcem.
Już cię kocham, kruszynko
Wielu specjalistów, w tym dr Miriam Stoppard (znana brytyjska lekarka, ekspert w dziedzinie rozwoju niemowląt), uważa, że budowanie więzi z dzieckiem rozpoczyna się jeszcze w okresie ciąży.
To możliwe, bo choć maluszek mieszka jeszcze wewnątrz twego brzucha - odbiera wyraźne sygnały ze świata!
Już w 16. tygodniu ciąży słyszy twój głos, który jest dla niego czystszy i bardziej wyraźny od głosu innych osób. Nic dziwnego, że po porodzie bezbłędnie go rozpozna. Będzie znał również twój zapach i upodobania kulinarne.
To dlatego, że aromaty i smaki zjadanych przez ciebie potraw przenikają do wód płodowych, które codziennie pije.
Dziecko doskonale wyczuwa również twój nastrój. Z badań wynika, że w momentach, kiedy mama głaszcze brzuch lub czule przemawia do maleństwa, zmienia się rytm pracy jego serca i fal mózgowych.
Maluszek, który od początku jest otoczony miłością, będzie się szybciej i lepiej rozwijał. Po kilku miesiącach ciąży, gdy trochę podrośnie, sam zacznie z tobą "rozmawiać". Poprzez zmianę położenia ciała lub kopnięcie opowie ci o swoich odczuciach.
Wsłuchuj się w te sygnały.
Zastanów się, czy maleństwo jest zadowolone, może coś je zdenerwowało, a może właśnie się bawi? Matka, która stara się nawiązać kontakt z maluszkiem już podczas ciąży: mówi do niego, śpiewa mu piosenki, głaszcze swój brzuch, szybciej stworzy bliskie relacje z dzieckiem, kiedy ono już pojawi się na świecie.
Dlatego od momentu, gdy dowiesz się, że będziesz mamą, okazuj rosnącej w tobie kruszynce zainteresowanie (niżej piszemy, jakie zachowania w tym pomogą).
Dziecko tego bardzo potrzebuje! Od początku traktuj małego człowieczka jako niezależną istotę, która ma prawo do własnych emocji.