Reklama

EEG-Biofeedback nowa metoda leczenia

Na forach dla rodziców dzieci z problemami neurologicznymi toczą się ostatnio dyskusje, czy ten nowy rodzaj terapii jest skuteczny.

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy eksperta.

Grażyna Banaszek: EEG-Biofeedback jest to nowa metoda terapeutyczna, dzięki której zwiększamy skuteczność funkcjonowania naszego umysłu. Uważa się, że trening EEG-Biofeedback pozwala nawet o 30 proc. zwiększyć wykorzystanie połączeń między komórkami w mózgu, a przez to ułatwia szybkość i kreatywność myślenia, poprawia pamięć i koncentrację uwagi, uczy relaksacji umysłu, zmniejsza działanie stresu. Podczas treningu terapeuta zakłada na głowę małego pacjenta specjalne czujniki, które służą do zapisu czynności mózgu.

Reklama

Przez nie przesyłany jest sygnał, które dziecko widzi na monitorze pod postacią wideogry. Maluch śledzi grę i próbuje kontrolować ją za pomogą własnej woli. Za dobrze wykonane zadanie łączące się z powstawaniem pożądanych i hamowaniem niepożądanych pasm fal mózgu otrzymuje nagrodę: gra mu się udaje. Czyli np. dziecko z ADHD próbuje wprowadzić się w stan relaksu, a gdy się to uda, komputer spełnia jego życzenie i np. na drzewku pokazywanym na ekranie wyrastają listki, bo malec to właśnie chciał osiągnąć.

Takie treningi u dzieci stosuje się w przypadku zaburzeń uwagi, nadpobudliwości psychoruchowej ADHD, ale i apatii, wad wymowy, jąkania i tików. Dzieci, które mają problemy neurologiczne, mogą wiele skorzystać na takiej terapii. Treningi można stosować 1-2 razy w tygodniu przez okres nie krótszy niż 3 miesiące.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy