Spacer w takich butach to proszenie się o kłopoty. "Konieczne podanie surowicy"
Przyjemny, wiosenny spacer po łące lub lesie może zakończyć się wizytą w szpitalu, a to za sprawą żmij, które na przełomie kwietnia i maja rozpoczynają okres godowy. Leśnicy apelują, by dokładnie spoglądać pod nogi i wkładać wysokie buty, co zmniejszy ryzyko ewentualnego ukąszenia.

Żmija zygzakowata - charakterystyka
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym, dziko występującym wężem w Polsce i osiąga ok. 80 cm długości. Możemy ją spotkać w trzech odmianach barwnych: brązowej i szarej (w różnych odcieniach tych kolorów) oraz czarnej - ta jednak występuje najrzadziej - wyjaśniają na swojej stronie specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Żmija zygzakowata posiada na grzbiecie charakterystyczny zygzak, który jest ciemniejszy od barwy podstawowej. Żmija czująca zagrożenie, zaczyna głośno syczeć.
Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym. W związku z tym ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego neutralizowania i okaleczania, chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie, jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny - przypomina Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Żmije rozpoczynają okres godowy, leśnicy ostrzegają spacerowiczów
W maju częściej można spotkać żmije, które mają właśnie okres godowy - informują Lasy Państwowe. "Leśnicy zalecają podczas wycieczek do lasu wkładanie solidnych, wysokich butów, które zabezpieczają przed ukąszeniami. Spotkanie z tym gatunkiem jest bowiem możliwe i trzeba zachować ostrożność” - czytamy na lasy.gov.pl.
Eksperci z Lasów Państwowych wyjaśniają, że żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze, a jej środowiskiem są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Należy jednak pamiętać, że "(...) miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami w nich stanowią schronienie, z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne".

Czy ukąszenie żmii zygzakowatej jest groźne?
Podczas ukąszenia żmija wprowadza w organizm człowieka jad, a to z kolei stwarza największe zagrożenie w przypadku dzieci i osób starszych. Natomiast najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy. "Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacji" - wskazuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Eksperci z RDOŚwK dodają, że "w wypadku, gdy nastąpiło ukąszenie żmii, należy unieruchomić pokąsaną kończynę (żmija atakuje zwykle do wysokości kostek) oraz wezwać pomoc medyczną. Można również zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia".
Zobacz również:Trujący sobowtór pożądanego grzyba. Na to zwróć uwagę
Z kolei w rządowym serwisie pacjent.gov.pl czytamy, że w przypadku ukąszenia należy przemyć ranę - najlepiej mydłem, aby usunąć jad i bakterie ze skóry. Ponadto na ranę można położyć zimny okład, żeby zmniejszyć obrzęk.
"Po ukąszeniu przez żmiję wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Może się okazać, że konieczne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem. W 30-60 proc. przypadków żmija kąsa na sucho (bez wstrzyknięcia jadu). Wtedy też warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje możliwość wystąpienia opóźnionej reakcji na jad" - wskazuje serwis pacjent.gov.pl.
Eksperci z Lasów Państwowych dodają, że "żmija potencjalne ofiary ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki”.
Warto wiedzieć:Kwitnie przez całe lato. Kleszcze nienawidzą tego zapachu