Ci seniorzy będą mogli na tym skorzystać. Jak wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?
Ponowne przeliczenie emerytury to opcja, która pozwala seniorom już pobierającym świadczenie na podwyższenie jego kwoty. Złożenie wniosku jest proste i można zrobić to w każdym momencie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze przyniesie oczekiwane skutki. Z tego powodu podpowiadamy, w jakich sytuacjach najbardziej opłaca się wnioskować o ponowne przeliczenie świadczenia.

Spis treści:
Wysokość emerytury zależy od kilku czynników, które w wyniku różnych sytuacji mogą się zmieniać. Z tego powodu możliwość przeliczenia jej ponownie jest korzyścią dla wielu seniorów. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach opłaca się złożyć wniosek.
Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury?
Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe dla każdego, komu już przysługuje prawo do świadczenia emerytalnego. Emerytów urodzonych po 1 stycznia 1949 roku obowiązuje nowy system ustalania wysokości emerytury, który oparty jest na tabelach dotyczących przewidywanej długości życia. Każdego roku publikuje je Główny Urząd Statystyczny.
Seniorzy, którzy urodzili się przed 1949 rokiem, podlegają innemu systemowi wyliczeń. To jednak nie blokuje ich przed ponownym przeliczeniem świadczenia. Podobnie jak w przypadku nowego systemu, może być to opłacalne w kilku sytuacjach.
Kiedy opłaca się ponownie przeliczyć emeryturę?
Przeliczenie emerytury może okazać się opłacalne w kilku przypadkach. Warto z niego skorzystać, jeśli:
- emeryt po otrzymaniu emerytury pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne,
- emeryt uzyskał nowe dokumenty, które potwierdzają nieuwzględnione wcześniej okresy ubezpieczenia,
- emeryt uzyskał nowe dokumenty, które potwierdzają zarobki za lata sprzed momentu przejścia na emeryturę lub zarobki uzyskiwane po przejściu na emeryturę,
- emerytka wychowywała dzieci przed rokiem 1999, czyli w okresie, kiedy lata opieki zaliczane były na poczet kapitału początkowego w mniejszym wymiarze.
Są to sytuacje, w których jest duża szansa, że świadczenie rzeczywiście zostanie podwyższone.

Czy można stracić na ponownym przeliczeniu emerytury?
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć każdy. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach niestety nie przyniesie to korzyści. Tabele przewidywanej długości życia, czyli czynnik, od którego zależy kwota świadczenia, z roku na rok pokazują, że średnia długość życia się wydłuża. To oznacza, że zebrany przez seniora kapitał dzielony jest przez większą liczbę lat. Takim sposobem świadczenie po ponownym przeliczeniu może być mniejsze niż na początku. Jeśli jest to jedyna przesłanka, która zachęciła nas do ponownego przeliczenia emerytury, wniosek może niestety nie przynieść oczekiwanych skutków.
Nie należy się tym jednak nadmiernie martwić, ponieważ nawet jeśli ponowne przeliczenie nie będzie korzystne dla emeryta, kwota świadczenia pozostanie na tym samym poziomie co wcześniej. Nie zostanie obniżona, a ZUS będzie wypłacał wnioskodawcy obecną wysokość emerytury.
Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to wniosek ERPO. Można znaleźć go na stronie internetowej ZUS-u, a także w lokalnych oddziałach. Wystarczy go wypełnić, załączyć do niego nowe dokumenty, jeśli takie posiadamy i złożyć w osobiście w placówce, dostarczyć listownie za pośrednictwem poczty albo elektronicznie za pomocą platformy PUE ZUS/eZUS.
Po złożeniu wniosku ZUS przeprowadza analizę i wydaje decyzję na temat ponownego przeliczenia emerytury. Może to potrwać nawet kilka tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Źródło: biznes.interia.pl, wydarzenia.interia.pl