Co robić, gdy malec ma zaparcie
Moja 4-miesięczna córeczka od miesiąca jest karmiona mlekiem modyfikowanym. Od tego czasu ma problem z zaparciami. Co robić?
Proszę się nie martwić. Jeśli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, może mieć kłopoty z wypróżnianiem. Warto wypróbować wtedy inną mieszankę.
Niektóre preparaty dla niemowląt (np. Bebilon) są wzbogacone o substancje, które sprzyjają rozwojowi przyjaznych bakterii jelitowych, dzięki czemu dziecko lepiej trawi pokarm i łatwiej się wypróżnia.
Karmiąc córeczkę sztucznie, powinna pani też częściej ją dopajać, ponieważ większa ilość płynów w diecie reguluje procesy trawienne. Niemowlęciu można podawać herbatkę dla najmłodszych lub przegotowaną i wystudzoną wodę.
Bardzo dobre są też herbatki z kopru włoskiego. Doraźnie wypróżnienie można wywołać przez podrażnienie ściany odbytnicy, np. podając maluszkowi czopek glicerynowy. Jeśli zaparcia są uciążliwe i domowe metody nie przynoszą rezultatu, niezbędna jest konsultacja lekarska.
Pediatra ustali, czy w obrębie jamy brzusznej i odbytu nie ma żadnych zmian.
Oceni, czy maluch prawidłowo przybiera na wadze i jest odpowiednio odżywiony. W razie potrzeby lekarz zleci np. RTG przewodu pokarmowego, USG jamy brzusznej lub badanie wrodzonych zaburzeń metabolizmu, które mogą być przyczyną zaparć.
Nieco starsze niemowlę (około 5. miesiąca życia) będzie lepiej trawiło, jeśli do jego jadłospisu - po konsultacji z pediatrą - wprowadzi pani soki i warzywa.
Lekarz może także przepisaćleki poprawiające pracę jelit lub ściągające wodę do jelita, co rozrzedza stolec i ułatwia wypróżnienie, np. Laktulozę albo Duphalac.