Czy słońce działa korzystniena skórę atopową?
Wśród rodziców alergików krąży opinia, że ponieważ słońce poprawia stan skóry u dzieci cierpiących na AZS, mali atopicy powinni przebywać na nim jak najwięcej. Czy jest to prawdą, zapytaliśmy eksperta.
Dr Ewa Najberg: Rzeczywiście, zwykle w okresie letnim skóra u większości alergików poprawia się. Na otwartej przestrzeni, a zwłaszcza nad wodą jest mniej alergenów. Ponadto w ciepłe dni dziecko ma na sobie mniej ubranek, dzięki czemu skóra lepiej oddycha.
Samo słońce też może poprawiać wygląd skóry. Jednak reakcje na promienie słoneczne są indywidualne i nie zawsze służą maluchom. Czasem zmiany atopowe mogą się nasilać. U dzieci z AZS mogą pojawić się dodatkowe reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne, związane z działaniem promieni UVA i UVB (wysypki, pokrzywki, podrażnienia).
Ponadto nadmierne ciepło i pot często też nasilają świąd. Skóra po słońcu zwykle jest przesuszona oraz łuszcząca. Dlatego dobroczynne właściwości słońca należy wykorzystywać z umiarem. Po pierwsze - do promieni słonecznych trzeba przyzwyczajać skórę stopniowo.
Po drugie - zdecydowanie korzystniej działa słońce delikatne, odbite, najlepiej z półcienia. Lepiej więc unikać przebywania z dzieckiem na słońcu w godzinach 11-15. Ponadto skóra musi być posmarowana specjalnym preparatem dla maluchów z filtrem SPF powyżej 20, najlepiej bez zapachu i konserwantów.
Kremy należy stosować wielokrotnie w ciągu dnia, zawsze po kąpieli w wodzie. Ponieważ słońce bardzo wysusza skórę, bezpośrednio po powrocie z dworu należy starannie posmarować malca dobrym preparatem natłuszczającym.