Dlaczego dziecko codziennie wymiotuje
Mój 14-miesięczny synek od dwóch tygodni codziennie zwraca pokarm. Wymioty zdarzają się nawet 2-3 razy w ciągu dnia. Czy coś mu dolega? Co robić?
Proszę jak najszybciej pójść z maluchem do pediatry. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad. Na pewno zapyta o okoliczności wystąpienia dolegliwości (np. czy pojawiły się po infekcji). Konieczne też będzie ustalenie, co dziecko jada, czy jego posiłki mają formę stałą czy papkowatą lub też płynną. Ważne jest także, czy maluch od początku dobrze radził sobie ze ssaniem, a obecnie umie gryźć i przeżuwać pokarm oraz czy nie ma problemów z łykaniem kęsów posiłku. Istotne jest również to, czy dziecko regularnie się wypróżnia i czy w stolcu nie dostrzegła pani domieszek śluzu lub krwi. Kolejnym krokiem pediatry będzie zbadanie dziecka - w tym dokładne obmacanie jamy brzusznej. Podczas tzw. badania palpacyjnego lekarz oceni, czy brzuch maluszka jest miękki, narządy wewnętrzne (wątroba, śledziona, nerki) nie są powiększone oraz czy jelita nie są wzdęte lub nie zalega w nich kał. Podczas wizyty lekarz oceni też masę ciała malucha i jej przyrost w ostatnim czasie (pomocna w tym zadaniu z pewnością okaże się siatka centylowa). Postawienie właściwej diagnozy ułatwią również dodatkowe badania diagnostyczne. Pediatra może skierować dziecko na:
USG jamy brzusznej - pomoże ocenić budowę narządów jamy brzusznej i ich funkcję, ujawni ewentualne nieprawidłowości anatomiczne;
badanie krwi;
analiza moczu;
badanie kału na obecność pasożytów. Wymioty (ewentualnie trudności w połykaniu) mogą być wywołane przez różne czynniki: choroby laryngologiczne (gardła i uszu), zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (np. refluks żołądkowo-przełykowy), a w rzadszych przypadkach także przez nieprawidłowości anatomiczne w klatce piersiowej (tzw. ring naczyniowy), ciężkie choroby kardiologiczne z przerostem mięśnia sercowego i uciskiem na przełyk oraz zaburzenia neurologiczne.