Reklama

Nastolatkowie zapamiętują inaczej niż dorośli

W wieku kilkunastu lat nasz mózg w procesie uczenia się koordynuje aktywność dwóch obszarów - prążkowia i hipokampa, podczas gdy w życiu dorosłym wiodącą rolę odgrywa prążkowie - informują naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku na łamach pisma "Neuron".

Prążkowie koordynuje wiele aspektów związanych z wyższymi funkcjami mózgu, takimi jak planowanie czy podejmowanie decyzji. Odgrywa także kluczową rolę w tzw. uczeniu się poprzez wzmacnianie. Proces ten związany jest z układem nagrody, który informuje nas, czy dane działanie jest dla nas korzystne i warte powtórzenia. Zachowania poszukujące pozytywnych wzmocnień są nasilone w wieku dojrzewania. 

- Najprościej rzecz ujmując, uczenie się przez wzmacnianie polega na tym, że przyjmujemy jakieś założenie, następnie dowiadujemy się, czy jest ono prawidłowe czy nie, by następnym razem dokonać prawidłowej oceny. Jeśli dokonujemy dobrego wyboru, prążkowie wykazuje aktywność, która wzmacnia nasz wybór. To sygnał związany z nagrodą, który pomaga mózgowi nauczyć się, w jaki sposób dokonać dobrego wyboru ponownie - mówi autorka analizy dr Juliet Davidow.

Reklama

W badaniach wzięło udział 41 nastolatków i 31 dorosłych, których mózgi były obserwowane podczas wykonywania różnych zadań związanych z uczeniem się przez wzmacnianie. Naukowcy podejrzewali, że szybsze uczenie się nastolatków ma związek z większą aktywnością prążkowia.

Okazało się jednak, że - w odróżnieniu od mózgów osób dorosłych mózgi - nastolatków angażowały w sposób skoordynowany prążkowie oraz inną strukturę, również odpowiedzialną za pamięć i uczenie się, tj. hipokampa. Hipokamp odgrywa w procesie uczenia się i magazynowaniu wspomnień bardzo istotną rolę, jednak nie jest to obszar dotychczas łączony z uczeniem się przez wzmacnianie.

Tłumaczy to, dlaczego w wieku kilkunastu lat w naszych mózgach wspomnienia zapisują się bardzo wyraźnie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nastolatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy