Naturalne sposoby na migrenę. Czasem działają lepiej niż leki
Szacuje się, że z powodu migreny w Polsce cierpi nawet 8 mln osób, a duża część pacjentów nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Nawracające silne bóle głowy uniemożliwiają nie tylko naukę czy pracę, ale prowadzenie zwykłego życia. Ataki mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Przyczyny migreny wciąż nie zostały jednoznacznie określone, dlatego nie ma skutecznego leku, a leczenie jest jedynie objawowe i polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych. Lekarze podkreślają jednak, że w przypadku migreny pomocna jest zmiana stylu życia, a także domowe metody, które mogą zmniejszać liczbę ataków migrenowych.

Spis treści:
Jakie są przyczyny migreny?
Do przyczyn migreny zalicza się predyspozycje genetyczne - choroba częściej występuje rodzinnie. Większe ryzyko zachorowania mają też kobiety na skutek zmian hormonalnych związanych z cyklem miesięcznym. Podejrzewa się, że za migrenę odpowiadają zaburzenia przepływu krwi w obrębie mózgu, co powoduje zmienne ciśnienie krwi i ucisk na nerwy.
Czynniki, które wyzwalają atak migreny
Wyodrębniono też czynniki, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ataków migreny. Zalicza się do nich: stres, gwałtowne zmiany pogody, niedobory snu, nadużywanie alkoholu oraz kofeiny, silne emocje, a nawet spożywanie niektórych produktów spożywczych (np. żywności wysokoprzetworzonej, czekolady, serów pleśniowych, cytrusów czy czerwonego wina). Lekarze zalecają chorym, by prowadzili dziennik obserwacji swojego organizmu. W ten sposób można znaleźć konkretny czynnik, który wyzwala migrenę - jest to kwestia indywidualna i u każdej osoby przyczyny silnego bólu głowy mogą być inne.
Domowe sposoby na migrenę
Migrenę leczy się objawowo za pomocą niesteroidowych leków przeciwbólowych. Czasem ból jest tak silny, że potrzebne są środki na receptę (np. leki stosowane także przy padaczce). Ulgę w postaci rzadszych lub mniej intensywnych ataków mogą jednak przynieść także domowe sposoby i zmiana stylu życia.
Techniki relaksacyjne
Techniki głębokiego i spokojnego oddechu pozwalają obniżyć napięcie mięśniowe i poziom hormonów stresu. Cenny jest również masaż szyi i karku, bo czynnikiem wyzwalającym migrenę może być napięcie mięśni w tym rejonie. Z kolei podczas ataku pomocne mogą być masaże skroni.
Ciepłe okłady i kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych
Przy ataku migreny pomóc mogą ciepłe okłady oraz kojąca kąpiel (woda nie może być zbyt gorąca) najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych (miętowy lub lawendowy). W trakcie kąpieli powinien panować półmrok, by lepiej się odprężyć. Światło dodatkowo wzmacnia intensywność bólu.

Zbilansowana dieta
Unikać należy żywności wysokoprzetworzonej - badania wykazały, że obecny w niej glutaminian sodu może negatywnie wpływać na układ nerwowy i nasilać migrenę. Niekorzystny wpływ wykazuje też alkohol i nadmiar kofeiny. Dieta powinna być bogata w silne przeciwutleniacze, czyli surowe warzywa i owoce. Ograniczać należy cukier i tłuszcze nasycone.
Regularny odpoczynek
Warto też wsłuchać się w swoje ciało - jeśli migrena dopada nas popołudniami po męczących obowiązkach, to właśnie wtedy powinno się znaleźć czas np. na drzemkę lub chwilę relaksu. W ten sposób możemy uchronić się przed kolejnym atakiem.