Odkrywam swój talent
Około jedna trzecia dzieci nigdy nie ujawnia swoich zdolności, dlatego że w odpowiednim czasie nikt nie dał im szansy ich rozwinięcia.
Każde dziecko ma jakiś talent. Jedne przedszkolaki lepiej rysują, inne ładniej śpiewają, a jeszcze inne bezbłędnie liczą do stu. By rozwinąć swoje zdolności, malec potrzebuje twojej uwagi, zachwytu, a także inspiracji. Wszystko to jesteś mu w stanie zapewnić! Możesz zapisać go na dodatkowe zajęcia albo skorzystać z propozycji ciekawych zabaw, które bez trudu zorganizujesz w domu. Ale nie przejmuj się, jeśli smyk, który uwielbiał do tej pory zajęcia plastyczne, nagle porzuci je dla jazdy na hulajnodze lub zapała miłością do literek. Zmiana zainteresowań w tym wieku jest najzupełniej normalna. Ważne, by malec miał w czym wybierać!
MATEMATYKA DLA SMYKA
Zajęcia matematyczno-logiczne dla dzieci - choć brzmi to bardzo poważnie - mogą być dla malucha dobrą zabawą. W świat liczb wkracza przy okazji ćwiczeń plastycznych, używając np. farb, papieru, plasteliny, gałązek, kleju lub klocków. Dzięki takim działaniom dzieci łatwiej przyswajają sobie trudne matematyczne reguły, zapamiętują je, a potem stosują w odpowiednim momencie. Ponadto maluch ćwiczy pamięć, doskonali mowę i rozwija logiczne myślenie.
Co możesz zrobić w domu?
Graj z brzdącem w gry planszowe, które wymagają myślenia i planowania strategicznego. Jeśli masz w domu komputer, kup szkrabowi sprawdzone programy edukacyjne do nauki literek, liczb i dodawania, np. "Koziołek Matołek idzie do szkoły". Zachęcaj malca do pracy z książeczkami, które zawierają proste zadania matematyczne dla przedszkolaków.
ZAJĘCIA RELAKSACYJNE
Nawet małe dzieci mogą odczuwać niemiłe skutki pośpiechu i stresu (na przykład częściej chorują). Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć brzdąca radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Najłatwiej zrobić to podczas zajęć relaksacyjnych. Malec odpręża się, słuchając spokojnej muzyki i głęboko oddychając. Dzieci na zajęciach zdobywają ważną umiejętność opisywania swoich nastrojów i nazywania emocji.
Co możesz zrobić w domu?
Włącz płytę z muzyką relaksacyjną i zachęć dziecko do miarowego oddychania.
PLASTYCZNY OGRÓD WYOBRAŹNI
Są to zajęcia, które rozbudzają wyobraźnię dziecka i rozwijają jego zdolności manualne.
Na spotkaniach najważniejsza jest twórcza zabawa. Dlatego dzieci używają różnorodnych materiałów i stosują rozmaite techniki plastyczne (malują farbami, lepią, tworzą z papieru formy przestrzenne i kolaże).
Co możesz zrobić w domu?
Jak najczęściej zachęcaj szkraba do artystycznych zabaw przy użyciu różnych technik. Pokaż mu, że nawet ze zwykłej kartki papieru można wyczarować np. łódkę lub samolot, a z butelki oblepionej kolorową ciastoliną - wazon.
ZABAWA W TEATR
Dzieci uwielbiają wcielać się w różne postaci z otaczającego je świata. Swoje "zapędy aktorskie" mogą zrealizować w kółku teatralnym. Na spotkaniach maluchy odgrywają różne scenki, wykorzystując do tego np. kukiełki. Dzieci mają również zajęcia z pantomimy, tańca i śpiewu. Rozwijają one wyobraźnię, zdolność koncentracji, a przy okazji zapobiegają wadom postawy. Zabawa w teatr to działanie w grupie, a gra aktorska rozbudza wrażliwość, uczy
też akceptacji siebie i innych.
Co możesz zrobić w domu?
Zorganizuj z malcem przedstawienie kukiełkowe i zaproście na nie bliskich.
NAUKA CZYTANIA
Na zajęciach maluchy opanowują podstawy alfabetu i uczą się samodzielnie czytać proste teksty. Na początku dzieci poznają literki w wyrazach, z którymi są silnie związane emocjonalnie, np. uczą się pierwszej litery swojego imienia lub imion mamy i taty.
Co możesz zrobić w domu?
Czytaj razem z brzdącem książki, w których na jednej stronie jest mało tekstu, napisanego dużą czcionką. Wtedy maluch z łatwością przeczyta całą książeczkę i chętnie sięgnie po kolejne. Zachęć też dziecko, aby codziennie czytało swoim misiom bajki na dobranoc.
RYTMIKA I BALET
Balet jak żaden inny rodzaj tańca uczy płynności ruchów, zręczności i wdzięku. Poprawia zdolność koncentracji u dziecka i... samodyscyplinę. Podczas zajęć żywiołowe maluchy mogą rozładować energię, zaś dzieci zamknięte w sobie - pokonać swoją nieśmiałość. Lekcje baletu motywują do współdziałania w grupie, uwrażliwiają na sztukę. Na zajęciach dzieci poznają podstawy baletu klasycznego, ćwiczą rytmikę taneczną i uczą się improwizować. Ćwiczenia baletowe korygują wady postawy, rozciągają i wzmacniają mięśnie. Rozwijają też koordynację wzrokowo-ruchową. Rytmika i balet są idealne dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
Co możesz zrobić w domu?
Kup dla małej baletnicy strój do ćwiczeń. Zaopatrz się też w książkę Urszuli Smoczyńskiej-Nachtman "Zabawy i ćwiczenia przy muzyce" i rozpocznijcie cotygodniowe treningi. Pamiętaj tylko, żeby ćwiczenia ruchowe na stojąco przeplatały się z ćwiczeniami w pozycji siedzącej. Zachęć dziecko, żeby słuchało utworów muzycznych, a następnie swoim tańcem próbowało przedstawiać ich treść. Najlepiej, jeśli możesz ćwiczyć razem z pociechą. Dzięki temu wzmocnicie wzajemne relacje.
NOWOŚĆ!
W księgarniach pojawiły się dwie nowe książki, które ułatwią dziecku naukę języka angielskiego. W "Słowniku" maluchy znajdą 150 najważniejszych słów i zwrotów, opatrzonych dużymi, kolorowymi ilustracjami. "Piosenki" zaś to wyjątkowy pakiet - książka + płyta CD. Kolorowe ilustracje ułatwiają zapamiętanie tekstów. W książce znajduje się zapis nutowy i polskie tłumaczenia piosenek.