Reklama

Pozytywna energia dla szkół i uczniów

Jak nauczyć dziecko odpowiednich nawyków żywieniowych? Jak zaszczepić w uczniach postawę proekologiczną? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy programu „Porcja Pozytywnej Energii”.

Problem nadwagi wśród dzieci jest coraz bardziej zauważalny. Dzieci jedzą nieregularnie, często podjadają między posiłkami, a w ich jadłospisie goszczą batoniki, słodkie bułki i fast foody. Dodatkowo w napiętym grafiku zajęć nie ma czasu na aktywność fizyczną, co bezpośrednio wpływa na niską kondycję i jest przyczyną nadwagi.

Dlatego właśnie rodzice i nauczyciele już od najmłodszych lat powinni kreować właściwe postawy żywieniowe wśród dzieci i młodzieży.

- Troska o zdrowie młodego pokolenia sprawia, że we wszystkich krajach przykłada się szczególną wagę do upowszechniania zasad prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli - twierdzi prof. dr hab. Jan Gawęcki w książce "Zasady żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym".

Reklama

Dla zdrowia dzieci

W odpowiedzi na ten problem powstał program "Porcja Pozytywnej Energii". Na stronie internetowej kampanii, zarówno rodzice jak i nauczyciele znajdą podpowiedzi, jak uczyć dzieci dbania o środowisko naturalne, jak przygotować smaczne posiłki oraz jak zachęcić je do uprawiania sportów.

Na stronie programu "Porcja Pozytywnej Energii" nauczyciele znajdą komplet materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Pomoce edukacyjne dotyczą m.in. nauki racjonalnego odżywiania dzieci, ochrony środowiska naturalnego, aktywności fizycznej, kształtowania poczucia własnej wartości oraz wartości otaczającego świata.

Materiały zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych - dla uczniów klas 1-3 i 4-6 i są potrzebne w przeprowadzeniu lekcji. Szkoły zgłaszają się do programu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej kampanii.

To właśnie na tym etapie przedstawiciele szkoły decydują w jaki sposób chcieliby otrzymać materiały edukacyjne - w wersji wydrukowanego pakietu edukacyjnego przesłanego pocztą lub samodzielnego pobrania go ze strony internetowej programu.

Konkurs trwa

Uzupełnieniem programu jest konkurs, który polega na przygotowaniu przez uczniów z klasy biorącej w nim udział, pracy na jeden z trzech wybranych tematów:

  • Nawyki żywieniowe i zachowania konsumenckie
  • Aktywność fizyczna i zdrowie
  • Ochrona środowiska i działania proekologiczne


Prace powinny poruszać tematykę społeczną i być przygotowane przez uczniów w jednym z wybranych formatów - plakat, komiks, film, wydarzenie społeczne lub wydarzenie typu Land Art.

Konkurs trwa od 1 października, prace konkursowe należy zgłaszać do 1 kwietnia 2014 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatora. Do wygrania są tablice interaktywne, telewizory Smart TV, zestawy konsoli do gier i tablety.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | zdrowe nawyki żywieniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy