Reklama

Rodzice! Dbajcie o zdrowie

Obecnie nierzadko można usłyszeć, że osoba z naszego otoczenia przebyła udar mózgu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym on dokładnie jest, jakie mogą być jego przyczyny oraz ewentualne konsekwencje.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to zespół kliniczny, który charakteryzuje się wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Objawy te trwają dłużej niż 24 godziny, a ich przyczyną są nieprawidłowości w pracy układu krążenia.   

Udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów w wielu krajach i główną przyczyną niepełnosprawności u osób po 40 roku życia. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki mogą predysponować do jego wystąpienia, by w miarę możliwości je eliminować. Nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ, jednak na niektóre tak.

Reklama

Przede wszystkim należy wystrzegać się palenia papierosów, otyłości, nadużywania alkoholu, nie lekceważyć takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i naczyń. Należy pamiętać o tym, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza narażenie na udar mózgu.

Bardzo ważną rolę w zmniejszaniu ilości udarów jest więc profilaktyka! Ma to związek z tym, że na wiele czynników predysponujących do wystąpienia udaru możemy mieć wpływ przez własne, niewłaściwe zachowania. 

"Czas to mózg!"

Bardzo ważną kwestią dotyczącą udaru jest fakt, że im szybciej zareagujemy i wezwiemy pogotowie, tym większa szansa na przeżycie i powrót do sprawności danej osoby. Jest to niezmiernie istotne, gdyż nigdy nie wiadomo, czy nie znajdziemy się w pobliżu osoby potrzebującej pomocy.  

Jak rozpoznać udar mózgu?  

Objawy nie w każdym przypadku są takie same, gdyż każdy przypadek kliniczny jest inny. Warto jednak znać objawy predykcyjne udaru, aby w miarę możliwości móc je rozpoznać i ich nie zlekceważyć.

Mogą to być: asymetria twarzy, osłabienie kończyn, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, ostre, nagłe bóle głowy, zaburzenia orientacji, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Nie zawsze podczas udaru mózgu występuje ból głowy.

Udar mózgu jest przyczyną niepełnosprawności

Jest to poważny problem, gdyż często dotyka osoby, które nie muszą być sprawne "jedynie dla siebie", ale również dla swoich bliskich.  

Dlatego też niezmiernie istotna jest rehabilitacja, aby w jak najpełniejszy sposób przywrócić chorego do spełnianych przez niego ról- w tym bardzo ważnej roli, jaką jest rola rodzica! Rehabilitacja powinna zacząć się już od 1 doby po udarze, a każdego pacjenta powinno traktować się tak, jakby miał w pełni wrócić do swoich obowiązków.  

Należy pamiętać o tym, że po przebytym udarze wzrasta ryzyko wystąpienia kolejnego, dlatego należy prowadzić zdrowy styl życia, być aktywnym fizycznie i nie lekceważyć współistniejących chorób, gdyż nie żyjemy tylko dla siebie, ale również dla bliskich nam osób, w tym - dla naszych dzieci.   


Karolina Wolnik- fizjoterapeuta pracujący w poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pegaz

http://www.klubrodzica.com/fizjoterapia-udarze-mozgowym/

KlubRodzica
Dowiedz się więcej na temat: udar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy