Reklama

Reklama

Święta bez stresu

Nerwowa krzątanina, pośpiech i kłótnie, czy słodki zapach pierniczków, dźwięki kolęd i radość podczas wspólnego ubierania choinki? Czy wiesz, z czym kojarzą się święta twojemu dziecku? Co zrobić, aby świąteczna gorączka nie pozbawiła świąt całej magii?

Większość dzieci odlicza dni do świąt, nie mogąc się doczekać prezentów i wolnego od szkoły. Ale dość często zdarza się, że w tym okołoświątecznym okresie wiele z nich skarży się na złe samopoczucie. Tak jest w domach, w których przygotowania do świąt są pełne napięcia.

Reklama

Dzieci nie zawsze potrafią powiedzieć, co je martwi lub niepokoi. Cały stres kumuluje się w ich ciele i daje o sobie znać bólem brzucha lub większą podatnością na różne infekcje. Co możemy zrobić, aby zaoszczędzić im (i sobie!) niepotrzebnego stresu?

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Zakupy świąteczne, poszukiwanie prezentów, porządki w domu i przygotowanie posiłków to wszystko wymaga czasu. Spróbuj to jakoś rozłożyć i podzielić na etapy. O prezentach i porządkach możesz zacząć myśleć już w listopadzie.

Obniż poprzeczkę

Nie wymagaj od siebie, aby wszystko było zrobione na 100 proc. Realnie oceń swoje siły i nie próbuj być superbohaterką. Nawet, jeśli twój dom nie będzie błyszczeć, a pierogi po prostu zamówisz w sklepie (zamiast je własnoręcznie ulepić), nikt się nie pogniewa, a święta nie stracą swojego charakteru.

Poproś o pomoc bliskich

Nie szykuj wszystkiego sama. Rozdziel niezbędne prace na wszystkich domowników, a jeśli to u ciebie jest wigilia, poproś gości, aby przygotowali i przynieśli potrawy, w których się specjalizują.

Zamiast się martwić na zapas wyjdź na spacer

Złap oddech i wyluzuj rzucając się z dzieckiem śnieżkami, albo oglądając świąteczne światełka na ulicach w twoim mieście. Nie czekaj z odpoczynkiem do świąt, zadbaj o chwilę relaksu i wytchnienia także w gorącym, przedświątecznym okresie.

Przypomnij sobie o tym, co jest ważne

Ustal świąteczne priorytety. Może zamiast szorować drzwi i krzyczeć na dzieci, że znowu nabrudziły, lepiej włączyć kolędy i zabrać się za wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków? Czasem warto wybrać to, co przyniesie więcej frajdy i umocni więzi rodzinne. Zastanów się, o co chodzi w te święta i co możesz zrobić, aby kojarzyły się wszystkim przede wszystkim z radością. 


Małgorzata Kamińska        

Dowiedz się więcej na temat: wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje